Ekologiniai ūkiai pasmerkti genetinei taršai?

Tik keturios šalys – Italija, Graikija, Vengrija ir Belgija – birželio 12 dieną, antradienį vykusiame žemės ūkio ministrų suvažiavime, stojo vartotojų ir ekologinių ūkių pusėn. Visų kitų ES šalių žemės ūkio ministrai, taip pat ir Lietuvos, balsavo už Europos Komisijos pasiūlymą ekologiškais produktais laikyti tuos, kurių sudėtyje yra ne daugiau kaip 0,9 procentai genetiškai modifikuotų organizmų (GMO). Europos Parlamentas prieš tai buvo pritaręs aplinkosauginių organizacijų pasiūlymui ekologiškais laikyti tik tuos produktus, kurių sudėtyje GMO neviršyja 0,1 proc. Tai yra mažiausias lygis, kurį techniškai įmanoma aptikti. Deja, nei Europos Komisija, nei dauguma ES žemės ūkio ministrų į tai neatsižvelgė. Maža to, jie taip pat nusprendė, kad prekės galės būti ženklinamos kaip ekologiškos, jei jose ekologiškų produktų bus ne mažiau kaip 95 procentai. Šie naujausi patvirtinti normatyvai netrukus bus publikuoti ir įsigalios po pusantrų metų – nuo 2009 metų sausio 1 dienos.

Šis nutarimas yra didžiulis smūgis Europos vartotojų pasirinkimo laisvei. Ekologinis ūkininkavimas šiuo metu yra pats konkurentiškiausias ir mažiausiais kenkiantis gamtai. Europoje jis sukuria naujų darbo vietų ir turi absoliutų visuomenės palaikymą. „Dabar, kada Europos Sąjunga GMO pėdsakus žemės ūkio produktuose paskelbė priimtinais, ūkininkams bus dar sunkiau apsisaugoti nuo genetinės taršos“, – teigia Elena Holder (Helen Holder), „Žemės draugų“ kampanijos prieš GMO aktyvistė. „Tai didelis laimėjimas ne Europos šalims, kurios dėl didelio apsileidimo augino GMO be jokio reguliavimo, užteršė visą savo žemės ūkio produkciją ir dabar galės prakišinėti Europos vartotojams kaip „ekologišką“, – priekaištavo vienas iš „Greenpeace“ lyderių Markas Kontijero (Marco Contiero). Be to, Europos Komisija rengiasi peržiūrėti taip vadinamas „sambūvio“ arba „koegzistencijos“ taisykles, reglamentuojančias kokių apsaugos priemonių reikia laikytis, norint išvengti genetinės taršos. Be abejo, tos taisyklės švelnės, nes genetinė tarša, oficialiai įvardinta kaip „atsitiktinė“ arba „neišvengiama“, tapo „priimtina“.

Jeigu Europos Sąjunga iš tiesų rūpintųsi ekologiniais ūkiais, ji darytų viską, kad tos genetiškai modifikuotų ir nemodifikuotų kultūrų sambūvio taisyklės būtų itin griežtos ir kad kiekvienu genetinės taršos atveju nusižengę ūkininkai ir biotechnologijų kompanijos mokėtų milžiniškas baudas. Daugelyje šalių ekologiniai ūkiai turi žymiai griežtesnius standartus, nei tie, kuriuos Europos Komisija patvirtino birželio 12 dieną.

Stebina ir Lietuvos atstovų veidmainiškumas. LR žemės ūkio ministerija visada deklaravo, kad ji yra prieš genetiškai modifikuotus ūkius, prieštaravo užsienio kompanijų norams Lietuvoje atlikti bandymus su genetiškai modifikuotais rapsais ir kukurūzais. Bet štai Briuselyje mūsų ministrė balsavo priešingai. Prislopintas ir mūsų ekologinių ūkių atstovų balsas. Tuos, kurie aktyvūs GMO priešininkai – atvirai ignoruoja ir neprileidžia prie sprendimų priėmimo, o tuos, kurie moka tik galva palinkčioti ir klusniai kilsčioti rankomis per balsavimus – įrašo į įvairius komitetus.

Jeigu anksčiau Europos vartotojus jaudino pesticidų naudojimas žemės ūkyje, tai dabar su vis didesniu nerimu žiūrima ir į biotechnologijas. 2004 metais, 15 naujų šalių prisijungus prie Europos Sąjungos, ekologinių ūkių plotai padidėjo nuo 1,8 proc. 1998 metais iki 4,1 proc. 2005 metais, t.y. daugiau nei dvigubai. Didžiausi ekologinių ūkių plotai – Italijoje (1,1 mln. ha). Po 0,8 mln. ha turi Vokietija ir Ispanija. Britanijoje ekologiškai ūkininkaujama 0,6 mln. ha plote, o Prancūzijoje – 0,5 mln. ha. 2005 metais, „Eurostar“ duomenis, ES buvo 6,1 mln. ha ekologinių ūkių. Sušvelninus reikalavimus dėl GMO, tų ekologinių ūkių dar padaugės, bet ar iš tiesų jie bus ekologiniai?

ŽL, FOE EUROPE, ASSOCIATED PRESS

“Žalioji Lietuva“, 2007 m. birželio 16-30 d., Nr.12 (282)

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: