Pasiūlyta uždrausti genetiškai modifikuotų kukurūzų auginimą Europoje

Šaltinis: foe.co.uk

2007 spalio 25

Organizacija Žemės Draugai (angl. Friends of the Earth) šiandien pasveikino ES Aplinkosaugos Komisarą Dimas už siūlymą uždrausti dviejų tipų genetiškai modifikuotus kukurūzus dėl grėsmės, kurią jie kelia aplinkai. Ši organizacija siūlo Europos Komisijai paskelbti aplinkosaugą prioritetiniu tikslu ir palaikyti siūlomą draudimą.[1]

Dvi genetiškai modifikuotų kukurūzų rūšys (Syngenta Bt11 ir Pioneer/Dow 1507) yra sukurtos taip, kad išskirtų toksiną (paprastai vadinamą Bt), kuris skirtas nuodyti tam tikriems vabzdžiams kenkėjams. Tačiau moksliniai tyrimai parodė, jog šie genetiškai modifikuoti kukurūzai yra nuodingi keletui drugelių bei naudingų vabzdžių rūšių, taip pat turi ilgalaikį neigiamą poveikį dirvožemiui.

Pasiūlymas drausti yra pagrįstas aiškiais moksliniais įrodymais, patvirtinančiais, kad šių genetiškai modifikuotų augalų auginimas kelia potencialią grėsmę aplinkai. Manoma, kad pasiūlymui ir atsargumo principo šiam atvejui taikymui turėtų prieštarauti Komisaras prekybai Mandelson, Įmonių ir pramonės komisaras Verheugen ir Komisaras žemės ūkiui Fischer Boel.

Neseniai keletas mokslininkų paskelbė tyrimus, rodančius, kad genetiškai modifikuotų Bt kukurūzų poveikis yra nenuspėjamas, o jų keliama rizika yra didesnė nei manyta anksčiau. Šie tyrimai rodo, kad šiuo metu galiojančios ES rizikos įvertinimo procedūros yra nepakankamos, negali išmatuoti genetiškai modifikuotų Bt kukurūzų keliamos grėsmės [2].

Netrukus laukiama pranešimo, ar Prancūzija, vadovaudamasi panašiais aplinkosauginiais argumentais, uždraus Bt kukurūzų auginimą.

Ginče su Pasaulio prekybos organizacija dėl GM produktų, ES jau yra pateikusi argumentų, kad Bt augalai šiuo metu neturėtų būti auginami, nes nėra pakankamai žinoma apie jų ilgalaikį poveikį aplinkai.[3]

Žemės draugų GM kampanijos dalyvė Clare Oxborrow sakė:

„Tai didelis smūgis GM pramonei. Pirmą kartą Europos Komisija siūlo nepatvirtinti GM augalų Europoje – svarbiausia, kad tai susiję su dviem kukurūzų rūšimis, skirtomis auginti komerciškai. Komisija išreiškė rimtą susirūpinimą dėl šių augalų auginimo poveikio aplinkai.”

Išnašos

[1] Daugiau informacijos www.reuters.com/article/idUSBRU00606620071025

[2] Pavyzdžiui:

  • Nauji tyrimai rodo, kad GM augalai, gaminantys Bt toksiną, gali rimtai paveikti vandens ekosistemas, kadangi žiedadulkės ir žemės ūkio atliekos iš Bt kukurūzų patenka į vandenį, kur gali tapti toksiškomis vandens gyvybei. Toks Bt toksino kelias anksčiau įvertintas nebuvo.
  • Bt toksino lygis, kurį pagamina kuri nors iš šių genetiškai modifikuotų kultūrų rūšių, labai skiriasi skirtingose vietose ir skirtinguose to pačio lauko augaluose. Priežastys, kodėl atsiranda tokie skirtumai, nėra žinomos. Tai kelia rimtų klausimų apie dabartinius gebėjimus įvertinti Bt toksinų poveikį aplinkai.
  • Netikėtai kito naujo tyrimo metu buvo nustatyta, kad vieno tipo genetiškai modifikuoti Bt kukurūzai turi žymiai didesnį aminorūgščių kiekį nei tokie patys nemodifikuoti kukurūzai; dėl šios priežasties GM augalai tampa labiau neatsparūs amarams. Vėlgi, tai parodo, kad Bt kukurūzus veikia nelaukti ir nenuspėjami negatyvūs poveikiai.

(Visas nuorodas į tyrimus galima gauti iš Žemės Draugų).

[3] European Communities – Measures affecting the approval and marketing of biotech products (DS291, DS292, DS293). Comments by the European Communities on the scientific and technical advice to the panel. 28 January 2005. See Friends of the Earth summary:

http://www.foeeurope.org/publications/2006/hidden_uncertainties.pdf

© Frieds of the Earth

Vertė: Dominykas Trimonis

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: