Genetinė ryžių tarša

Genetinė ryžių tarša pasaulyje didėja nepaisant to, kad komerciškai jie nėra auginami. 2006 m. tik Iranas komerciškai augino genetiškai modifikuotus ryžius. Jungtinėse Amerikos Valstijose 3 genetiškai modifikuotų ryžių rūšys yra gavusios leidimą auginimui, bet niekada oficialiai nebuvo pateiktos rinkai.Šiame straipsnyje pristatomas JAV ryžių genetinės taršos atvejis, kuris paveikė ir Europos Sąjungos rinką.

2006 m. kilo pasaulinis genetinės taršos skandalas. Buvo rasta, kad pasaulinėje rinkoje tiekiami ryžiai yra užteršti dviem nepatvirtintomis GM ryžių rūšimis, kompanijos Bayer LLRICE601 ir LLRICE62. Šių GM ryžių rūšių nebuvo ketinama komerciškai auginti, jos paskutinį kartą buvo auginamos bandomuosiuose laukuose 2001 m., o 2006 m. buvo rastos visame plote, kur JAV auginami ryžiai, vienoje iš dažniausiai vartojamų ryžių rūšių, Cheniere.

Genetiškai modifikuoti LLRICE601 ryžiai, sukurti, kad būtų atsparūs kompanijos Bayer herbicidui (parduodamas pavadinimu Liberty) niekur pasaulyje nebuvo patvirtinti tuo metu, kai 2006 m. rugpjūtį buvo pranešta apie taršą. 2006 m. rugpjūčio 18 d. JAV Žemės ūkio sekretorius (US Secretary for Agriculture) paskelbė, kad kompanija Bayer CropScience pranešė, jog buvo rasta, kad 2005 m. derliaus ryžiai, parduoti JAV, buvo užteršti genetine modifikacija LLRICE601. LL601 GM ryžius JAV bandomuosiuose laukuose baigta auginti 2001 m.

Manoma, kad ryžių genetinė tarša buvo rasta kompanijos Riceland 2006 m. sausį. Iš pradžių tarša pastebėta mėginiuose iš Arkanzaso valstijos, tačiau po mėginių rinkimo gegužę Riceland pranešė, kad tarša yra “geografiškai išsklaidyta ir atsitiktinė” visame regione, kur JAV auginami ryžiai. Manoma, kad Riceland informavo kompaniją Bayer, bet atrodo, kad JAV vyriausybė nebuvo informuota iki 2006 m. liepos. JAV Žemės ūkio departamentas (angl. US Department of Agriculture, USDA) dar po 18 dienų informavo Europą ir kitas importuojančias šalis.

Japonija sustabdė ilgagrūdžių ryžių importą iš JAV rugpjūčio 20-ąją. Rugpjūčio 23-iąją Europos Komisija paskelbė, kad bus leista importuoti ryžius tik jei jie turės sertifikatą, rodantį, kad siuntoje nėra nelegalių GM ryžių.

Iki 2006 m. gruodžio buvo gauta pranešimų apie genetinę taršą maiste ir pašaruose iš 19 Europos Sąjungos valstybių: Austrijos, Belgijos, Kipro, Suomijos, Prancūzijos, Vokietijos, Graikijos, Vengrijos, Airijos, Italijos, Liuksemburgo, Maltos, Nyderlandų, Norvegijos, Lenkijos, Slovėnios, Švedijos, Šveicarijos, Jungtinės Karalystės. Tarša taip pat buvo rasta ryžiuose, nupirktuose Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Kuveite ir Filipinuose, maisto pagalboje, skirtoje Ganai ir Siera Leonei bei ryžiuose, importuotuose į Rusiją.

JAV Žemės ūkio departamentas (USDA) pareiškė, kad jie mano, jog LLRICE601 yra saugūs ir tai grindžiama remiantis dviejų kitų GM ryžių rūšių vertinimais. Tačiau kiekvienos atskiros GM augalų rūšies saugumas turi būti individualiai įvertinamas, nes genai atsitiktinai įterpiami į genomą ir dėl to gali kilti nenumatytų padarinių.

2006 m. rugsėjo 15 d. Europos maisto saugos tarnybos (angl. European Food Safety Authority, EFSA) GMO specialistų grupė paskelbė, kad nesama pakankamai duomenų, jog būtų galima pateikti išsamų LLRICE601 rizikos įvertinimą. Tačiau specialistų grupė mano, kad importuotų ilgagrūdžių ryžių, turinčių LLRICE601 pėdsakus, vartojimas nėra tikėtina, kad sukels neišvengiamą saugumo grėsmę žmonėms ar gyvuliams.

Dėl silpnos JAV eksperimentinių GM augalų lauko bandymų kontrolės, metus vykdytas JAV vadovybės tyrimas, publikuotas šių metų spalį, atskleidė, kad nepavyko rasti, kaip GM ryžiai pateko į maisto grandinę. Svarbūs įrašai, tokie kaip žemėlapiai, kur lauko bandymai vyko, nebuvo padaryti ar išsaugoti.

Kompanija Bayer pateikė prašymą JAV atitinkamoms institucijoms panaikinti reguliavimą LLRICE601 (kas yra ekvivalentiška prekybos leidimui) ir 2006 m. lapkritį buvo suteiktas patvirtinimas. Tačiau tarša ryžiuose, eksportuotuose į Europą ir Japoniją, kur LLRICE601 rūšis nėra patvirtinta, išlieka neteisėta.

Po pranešimo apie LL601 taršą, buvo rasta tarša dar dviem kitomis GM ryžių rūšimis, LL62 ir LL604.

Ryžių augintojai Arkanzaso, Misurio, Misisipės, Luizianos, Teksaso ir Kalifornijos valstijose pradėjo teismo procesus prieš Bayer CropScience dėl genetinės taršos. JAV Ryžių federacija (angl. The US Rice Federation), norėdama pašalinti LLRICE601 iš JAV ryžių sėklų, naudoja testavimo režimą ir Cheniere ryžių rūšies pardavimų suvaržymą 2007 m. Cheniere yra rūšis, kuri, kaip manoma, buvo pirmiausia užteršta.

Ryžių augintojai ir eksportuotojai Tailande ir Vietname pasirašė susitarimą, teigiantį, kad jie neaugins GM ryžių.

Nepatvirtintos GM ryžių rūšies, kurios net nebuvo ketinama komerciškai auginti, patekimas į sėklų atsargas yra beveik identiška situacija tai, kuri buvo su kukurūzais, užterštais Syngenta Bt10.

Parengta pagal:

http://www.gmcontaminationregister.org/index.php?content=re_detail&gw_id=135®=0&inc=0&con=0&cof=7&year=0&handle2_page=

http://www.gmcontaminationregister.org/index.php?content=nw_detail2

http://www.foe.co.uk/resource/press_releases/food_standards_agency_meet_28112007.html

Reklama

Komentarų: 1 »

  1. ... said

    http://write-a-letter.greenpeace.org/338/10beaef54a56757c9868762bc4b6321f

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: