Lietuvos žalieji baiminasi dėl „Monsanto“ atėjimo į Lietuvos rinką

2009-02-18

Juozapas Paškauskas

lrt.lt, Lietuvos radijas

Ūkio ministras Dainius Kreivys trečiadienį nurodė asmeniškai besiderantis dėl žinomų užsienio bendrovių atėjimo į šalies rinką. Vienas galimų investuotojų – Amerikos bendrovė „Monsanto“. Tuo metu žalieji pastebi, kad ši biochemijos, bioinžinerijos, genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) milžinė, kurios anksčiau Lietuva neįsileido, pasaulyje vertinama prieštaringai.

Lietuvos žaliųjų judėjimo atstovai pastebi, kad su „Monstanto“  siejamos GMO sėklų patentavimo, darbo jėgos išnaudojimo, klaidinančios reklamos ir toksiškų atliekų istorijos.

„Monsanto“ dar prieš dvejus metus bandė gauti leidimą sėti Lietuvoje eksperimentinius GMO kukurūzus, tačiau kad eksperimentai nepadarytų žalos aplinkai ir žmonių sveikatai, Aplinkos ministerija bandymų Kėdainių rajone daryti neleido.

Aplinkos informacijos centro atstovė Jurgita Mačiūnaitė lrt.lt komentavo, jog „Monsanto“ yra „pasaulinė kompanija, kuri siekia užvaldyti sėklų rinkas ir dėl genetiškai modifikuotų augalų vykdo labai agresyvią politiką“.

„Mane gąsdintų toks vienos, ir ypač tokios, įmonės išskyrimas“, – tvirtino ji.

„Monsanto“ – daugiau nei šimtmetį gyvuojanti Amerikos bendrovė – laikoma viena didžiausių pesticidų, naudojamų pasėliams, gamintojų. Pasak žaliųjų, bendrovė gamina tokius GMO, kuriems tiktų tik jų kuriami pesticidai.

Teigiama, kad augalams tapus atspariems, pesticidų galima pilti kiek nori, tačiau jie patenka į gruntinius vandenis ir kenkia dirvožemiui.

Lietuvos žalieji teigia, kad „Monstanto“ parodytas dėmesys – jau trečias valdžios žingsnis link genetiškai modifikuotų augalų liberalizavimo Lietuvoje.

„Pirmas žingsnis žengtas lapkričio mėnesio pabaigoje, kai Vyriausybės atstovai surengė diskusiją, kokia turėtų būti Lietuvos pozicija GMO atžvilgiu. Žalieji į tą diskusiją buvo nepakviesti, ten daugiausiai dalyvavo GMO šalininkai, todėl jie priėmė bendrą rezoliuciją, kuri teigia, kad Lietuvos pozicija galėtų keistis į ne tokią griežtą pusę“, – lrt.lt sakė Žaliųjų judėjimo atstovas Andrejus Gaidamavičius.

Antrasis teigiamas žingsnis GMO įteisinimo link esą buvo vasario 6 dieną paskelbta žinia, jog Lietuvos atstovai Europos Vadovų Tarybos balsavime dėl Vengrijos, Prancūzijos ir Graikijos sprendimo, draudžiančio auginti „Monsanto“ kompanijos kukurūzus „MON810“, balsuos prieš.

„Tų šalių mokslininkai teigia, kad šie kukurūzai gali būti pavojingi ir žmonėms, ir gyvūnams, ir gamtai, todėl buvo uždrausta juos auginti. Bet Europos Komisija, matyt, veikiama lobistų, siekia šį sprendimą anuliuoti. Kovo 2 dieną bus balsavimas į kurį vyksta mūsų aplinkos ministras ir Lietuva, kaip teigia Italijos „Greenpeace“ atstovai, yra iš anksto pareiškusi savo poziciją: ji nepalaikys tų šalių siekio apsaugoti savo gamtą nuo šitų genetiškai modifikuotų kukurūzų“, – tvirtino A. Gaidamavičius.

Jis teigė, kad Lietuvos žalieji buvo labai nustebinti tokios Italijos „Greenpeace“ žinios, nes Aplinkos ministerijos Genetiškai modifikuotų organizmų valdymų priežiūros komitete turi savo atstovą.

Aplinkos ministerijos Genetiškai modifikuotų organizmų skyriaus vedėjas Danius Lygis savo ruožtu lrt.lt tvirtino, kad  „pozicijos dar tikrai nėra“, ministerijos sprendimas dėl GMO bus aiškus tik prieš išvykstant balsuoti. Anot jo, italų „Greenpeace“ pasinaudojo kokiu nors juodraštiniu variantu.

Aplinkos ministerija trečiadienį išplatino atskirą pareiškimą, kuriame nurodė, kad „Lietuva palaiko Vengrijos poziciją ir neketina balsuoti už draudimo panaikinimą. Būtent tokią Lietuvos poziciją aplinkos ministras ir išsakys kovo 2 dieną vyksiančiame Europos Vadovų Tarybos posėdyje“.

Pranešime spaudai cituotas aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas teigė, kad pasigirdusios žinios, kad Lietuva gali balsuoti priešingai, „švelniai tariant, prasilenkia su tikrove“.

A. Gaidamavičius, kalbėdamas apie galimą „Monsanto“ atėjimą į Lietuvą, aiškina, kad „tai – jau trečias rimtas signalas didiesiems pramoninkams, kurie užsiima biotechnologija, genetiškai modifikuotų organizmų kūrimu ir auginimu, kad jiems čia atveriami visi keliai“.

Jo tvirtinimu, Lietuvoje leidus auginti genetiškai modifikuotus organizmus žlugtų visi ekologiški Lietuvos ūkiai šiuo metu dengiantys 5 proc. šalies ploto. Be to, Lietuvoje esą per maži atstumai tarp dirbamų laukų, todėl vėjas išnešiotų GMO augmenijos žiedadulkes ir į kitus pasėlius.

„Jokia tarša genetiškai modifikuotais augalais ekologiškuose ūkiuose yra negalima. Ūkininkas negalės parduoti savo produkcijos kaip ekologiškos, jeigu paaiškės, kad vėjas ar vabzdžiai pernešė žiedadulkes nuo genetiškai modifikuotų augalų“, – teigė A. Gaidamavičius.

Šaltinis: lrt.lt

Reklama

8 Komentaras »

 1. gmolt said

  2009 m. vasario 18 d. http://www.lrt.lt interneto svetainėje įdėtas straipsnis “Į Lietuvą kviečia „Google“, „Ikea“, „Amazon“, kuriame sakoma:

  “Ekonomikos komiteto posėdyje Seime ūkio ministras Dainius Kreivys teigė, kad derasi su bendrovėmis „Elkem“, „Google“, „Ikea“, „Amazon.com“, „Monsanto“. Pasak ministro, tik laiko klausimas, kada šios bendrovės ateis į Lietuvos rinką.“

  http://www.lrt.lt/news.php?strid=5082&id=5137789

 2. Jonukas said

  Tik tegu pabando ta bruda ivezhti pats ji ir valgys, asmenishkai uzsiimsiu propoganda priesh GMO.. Nera cia ko mums uzhtershti aplinkos genetinem shiukshlem! Zmones cia ne pingigai ir ne vergove cia ishlikimo klausimas! Reikia kovoti su tokeis lobistais!

 3. Ramzis said

  Zalieji,prasau,organizuokit normalu protesta pries GMO ir duokit normalia zinia placiai,o ne tik sau panoseje burbekit,dalyvauciau proteste,jei zinociau kur ir kada.

 4. Vidmantė said

  Ne, bet cia kazkoks siaubas… Kaip gali zmogus, kuriam pinigai svarbiau uz jo darba, dirbti ukio ministru? Idomu idomu kuo cia baigsis… Reikia kazko imtis, galbut rinkti parasus pries GMO ir Monsanto, nes kas jau kas, bet zmones siai kompanijai maziausiai rupi.

 5. moniak said

  as tai isvis pasibaisejus…o dar ypac kai paziurejau “paskutines instancijos“ reportaza. susidariau nuomone kad musu lietuviai nesugeba priimt normaliu sprendimu arba atsakyt …vos tik uzuodzia kvepiant “gerais“ pinigais ir pameta galva, taciau apie žmoniu gerove nepagalvoja. gerumas tik nebent materialine prasme.bet kazin kiek ilgam to zmonems reikes. baisu ziuret kiek zmones sumaterialeje.. zmones atsikvosekit.. uztenka jau kiek dabar parduotuvese galima rast tu bjaurybiu..dar neduok die monsanto.. baisu..

 6. Ramunas said

  Nezinau ar kas matet dokumentini filma apie Monsanto veikla. As neperseniausiai ji pasiziurejau. Ten yra labai aiskiai viskas pavaizduota ka jie pridare Indijoje su medvilne ir ka bando padaryti Meksikoje su kukuruzais. Realiai tai yra nusikalteliai. Jie paprastai visus papirkineja, jiems tai yra iprastas dalykas. Ju rysiu tinklas vyriausybinese organizacijose labai platus. PVZ atvejis Kanadoje kai jie bande papirkti aukstus valdininkus siulydami po 2 mln USD. Arba kaip jie atsikrato zinomai mokslininkais kurie realiai parodo ju daroma zala. Jie su savo pinigais cia galetu ka nori padaryti. Ypac su tokiais ministreliais ir valdinikeliais kuriuos mes turim Marijos zemej. jeigu bus koks protestas organizuojamas, butinai mane irgi informuokit.

 7. Gabriele said

  Kompanija Monsanto atsiėmė paraišką lauko bandymams atlikti Lietuvoje

  http://gmo.am.lt/page?page=newsItem&id=3f9ca041-5a70-4072-beaa-d7f3f3ee9505

 8. paulina said

  “_

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: