UCS ataskaita: GM augalai JAV nedavė žadėto didesnio derliaus

failure-to-yeild

Daugelį metų biotechnologijų pramonė skelbė, kad ji “pamaitins pasaulį”, žadėdama, kad genetiškai modifikuoti augalai suteiks didesnius derlius. Kaip rodo 2009 m. kovą UCS (Union of Concerned Scientists, “Susirūpinusių mokslininkų sąjunga“) eksperto Doug Gurian-Shermano išleista ataskaita, šis pažadas pasirodė esąs tuščias. Nepaisant 20-ties tyrimų ir 13-os komercinio auginimo metų, genų inžinerija žymiai nepadidino JAV pasėlių derliaus.

“Failure to Yield” (“Nesėkmė padidinti derlių”) yra pirmoji ataskaita, įvertinanti bendrą genų inžinerijos poveikį pasėlių derliui palyginti su kitomis žemės ūkio technologijomis. Joje apžvelgiama virš 20 akademinių kukurūzų ir sojos pupelių (dviejų pagrindinių genetiškai modifikuotų kultūrų, auginamų maistui ir pašarams Jungtinėse Valstijose) studijų. Remiantis šiomis studijomis, UCS ataskaitoje padaroma išvada, kad genetiškai modifikuoti herbicidams atsparūs kukurūzai ir sojos pupelės nedavė didesnio derliaus. Tuo tarpu atsparūs vabzdžiams kukurūzai davė tik nežymiai didesnį derlių. Ataskaitoje nustatyta, kad sojos pupelių ir kukurūzų derliaus padidėjimas per praėjusius 13 metų buvo didžia dalimi dėl tradicinio auginimo ar žemės ūkio metodų pagerinimo.

UCS ataskaita išleista tuo metu, kai kylančios maisto kainos ir maisto stygius pasaulyje paskatino kvietimus padidinti žemės ūkio produktyvumą ar derlių. Biotechnologijų kompanijos teigia, kad genų inžinerija yra būtina norint pasiekti šį tikslą. Pavyzdžiui, “Monsanto” šiuo metu vykdo reklaminę kampaniją, įspėjančią apie pasaulio demografinį sprogimą ir tvirtinančią, kad jos “pažangios sėklos žymiai padidina pasėlių derlius”. UCS ataskaita paneigia šį tvirtinimą, be to, joje padaroma išvada, kad genų inžinerija nėra tikėtina, jog vaidins reikšmingą vaidmenį padidinant maisto gamybą artimoje ateityje.

Biotechnologijų pramonė žadėjo didesnius derlius nuo dešimtojo dešimtmečio vidurio, bet “Failure to Yield” pagrindžia dokumentais, kad pramonė 20 metų vykdė lauko bandymus siekiant padidinti derlius be reikšmingų rezultatų.

Ataskaitoje daromas svarbus skirtumas tarp potencialaus ar būdingo (angl. intrinsic) derliaus ir operacinio (angl. operational) derliaus. Būdingas derlius – tai augalo didžiausias produkcijos potencialas geriausiomis sąlygomis. Operacinis derlius – realus derlius, gaunamas po patirtų nuostolių dėl kenkėjų, sausros ir kitų aplinkos faktorių.

Studijoje apžvelgiami potencialūs ir operaciniai derliai trijų labiausiai paplitusių genetiškai modifikuotų maistinių ir pašarinių kultūrų Jungtinėse Valstijose: atsparių herbicidui sojos pupelių, atsparių herbicidui kukurūzų ir atsparių vabzdžiams kukurūzų (žinomų kaip Bt kukurūzai, pagal bakteriją Bacillus thuringiensis, kurios genai suteikia javams atsparumą kelioms vabzdžių rūšims).

Ataskaitoje nustatyta, kad herbicidams atsparios sojos pupelės, herbicidams atsparūs kukurūzai ir Bt kukurūzai nepadidino potencialaus (intrinsic) derliaus. Atsparios herbicidui sojos pupelės ir atsparūs herbicidui kukurūzai taip pat nepadidino operacinio (operational) derliaus palyginti su tradicinėmis technologijomis.

Tuo tarpu nustatyta, kad Bt kukurūzai, tikėtina, suteikia nedidelį operacinio derliaus padidėjimą (nuo 3 iki 4 procentų) palyginti su tradicinėmis technologijomis. Kadangi Bt kukurūzai pradėti komerciškai auginti 1996 m., jų derliaus padidėjimas sudaro nuo 0,2 iki 0,3 procentų derliaus padidėjimo per metus. Norint geriau suvokti šio skaičiaus reikšmę, reikia paminėti, kad bendrai JAV kukurūzų derliai per praėjusius kelis dešimtmečius kasmet vidutiniškai didėjo maždaug vienu procentu, kas yra žymiai daugiau negu derliaus padidėjimas, kurį suteikė Bt kukurūzai.

Be genų inžinerijos rezultatų įvertinimo, ataskaitoje nagrinėjamas technologijos potencialus vaidmuo padidinant maisto gamybą per kitus kelis dešimtmečius. Neatmetama galimybė, kad genų inžinerija ilgainiui gali prisidėti prie pasėlių derlių padidėjimo. Tačiau teigiama, kad nėra logiška remti genų inžineriją technologijų, kurios iš esmės padidino derlių, ypač daugelyje besivystančių šalių, sąskaita. Be to, neseni tyrimai parodė, kad ekologiniai ir panašūs ūkininkavimo metodai, kurie iki minimumo sumažina pesticidų ir sintetinių trąšų naudojimą, gali daugiau nei padvigubinti pasėlių derlius su mažomis išlaidomis neturtingiems ūkininkams tokiuose besivystančiuose regionuose kaip sub-Sacharos Afrika.

Ataskaitoje rekomenduojama JAV Žemės ūkio departamentui, valstybės žemės ūkio agentūroms ir universitetams padidinti tyrimus ir vystymą patikrintų metodų siekiant padidinti pasėlių derlių. Šie metodai turi apimti šiuolaikinius tradicinius augalų veisimo metodus, darnų bei ekologinį ūkininkavimą ir kitas pažangias ūkininkavimo praktikas, kurios nereikalauja, kad ūkininkai sumokėtų reikšmingą išankstinę kainą. Ataskaitoje taip pat rekomenduojama, kad JAV maisto pagalbos organizacijos padarytų šias daug žadančias ir įperkamas alternatyvas pasiekiamomis ūkininkams besivystančiose šalyse.

Ataskaitą
Failure to Yield.
Evaluating the Performance of Genetically Engineered Crops
(2009)
galima perskaityti čia:

http://www.ucsusa.org/assets/documents/food_and_agriculture/failure-to-yield.pdf

Parengta pagal:

http://www.ucsusa.org/food_and_agriculture/science_and_impacts/science/failure-to-yield.html

Reklama

3 Komentaras »

 1. gmolt said

  Doug Gurian-Sherman apie tai, kodėl ūkininkai vis dėlto augina GM javus.
  What Seed Companies Don’t Want Us to Know — the Performance of Genetically Engineered Crops
  http://www.ucsusa.org/food_and_agriculture/science_and_impacts/science/the-real-scoop/the-real-scoop.html

 2. .. said

  Genetically-engineered soya yields less

  http://www.greenpeace.org/raw/content/international/press/reports/genetically-engineered-soya-yi.pdf

 3. dolle said

  JUS GALIT MAN APIE JA AUGALIS KADANORS ,KANORS ISMESTI ??!! ;

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: