Patikslintas prekyboje esančių maisto produktų, kurių sudėtyje yra genetiškai modifikuotų organizmų, sąrašas

2009 04 16

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos miestų, rajonų ir apskričių inspektoriai patikrino stambiuosius prekybos centrus ir smulkias maisto produktų parduotuves, siekiant išsiaiškinti, kiek rūšių produktų, savo sudėtyje turinčių genetiškai modifikuotų organizmų, yra Lietuvos prekyboje ir patikrinti šių produktų ženklinimą bei atsekamumą.

Patikrinimų metu nustatyta, kad maisto produktai, savo sudėtyje turintys genetiškai modifikuotų organizmų, Lietuvos rinkoje parduodami teisingai paženklinti. Nustatyti tik du pažeidimų atvejai: maisto papildai „Hair/Skin/Nail“ (kapsulės) nebuvo paženklinti, kad juose yra daugiau nei 5 % genetiškai modifikuotų sojos produktų bei „Viči“ šaldytų žuvų file pirštelių „Grand“ etiketėse buvo nurodyta, kad aliejuje „gali būti panaudota genetiškai modifikuota soja“. Minėtų produktų realizavimas sustabdytas, nurodyta juos perženklinti.

„Prekyba genetiškai modifikuotų organizmų turinčiais produktais tarp Europos Sąjungos (ES) valstybių vyksta be apribojimų, bet galima prekiauti tik ES įteisintais šiais maisto produktais. Jie privalo būti teisingai paženklinti ir atitikti teisės aktų reikalavimus. Pagal Europos ir mūsų šalies teisės aktus informacija vartotojams apie genetiškai modifikuotus organizmus ženklinimo etiketėse turi būti nurodyta, kai produktų sudėtyje jų yra daugiau kaip 0,9 %“, – teigė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vida Jarošienė.

V.Jarošienės teigimu, vartotojai turėtų atidžiai skaityti ženklinimo etiketes, kuriose privalo būti nurodyta, kad produktas pagamintas iš genetiškai modifikuotų žaliavų arba kad produkto sudėtyje yra genetiškai modifikuotų organizmų.

Pagal patikrinimų duomenis patikslintas Lietuvos rinkoje esančių maisto produktų, kurių sudėtyje yra genetiškai modifikuotų organizmų, sąrašas:

22 pavadinimų genetiškai modifikuoti augaliniai aliejai, kurie pagaminti iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių arba į kurių sudėtį įeina aliejus, pagamintas iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių – Tautas, Aukselis, Grace, Jasmine, Brolio, Optima linija, Luccia, Omili, Huilor, Sodžiaus, Kolumbo, Saulutė, Augalinis aliejus, Oilio, Perla, Tėviškės, Coroli, Dolores, Lankų, Flarina, Karolina, Maxima.

7 pavadinimų margarinai, tepūs riebalų mišiniai, kurių sudėtyje yra aliejaus, pagaminto iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių – Aukselis, Optima linija, Aima, tepūs riebalų mišiniai Sodžius, Aiwa, Luxus light, Riebalų tepinys 25% riebumo.

10 pavadinimų saldumynai, į kurių sudėtį įeina genetiškai modifikuoti sojų produktai – šokoladiniai kiaušiniai su siurprizu: ANL Heros, Turto, ANL Hanny, Elvan, ANL My Chick, ANL Space, ANL Formula, Jungle, Focus, saldainiai su žaisliuku Chik&Duck.

3 pavadinimų majonezai, į kurių sudėtį įeina sojų aliejus, pagamintas iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių – Sodžiaus, Optima, Veiverių klasikinis.

1 pavadinimo maisto papildas, kurio sudėtyje yra genetiškai modifikuoti sojų produktai, „Hair / Skin / Nail“ Hard Kapsule (kapsulės).

1 pavadinimo skrudinta duona, kuri buvo kepta sojų aliejuje, pagamintame iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių – Kaziuko skrudinta duona.

Pasak Maisto skyriaus vyriausiosios specialistės Vidos Jarošienės, šis genetiškai modifikuotų maisto produktų sąrašas nėra baigtinis, jis nuolat kinta, nes gamintojai sukuria vis naujų maisto produktų, kurių sudėtyje naudojamos žaliavos ar produktai su genetiškai modifikuotais organizmais.

Lietuvos Respublikos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija
www.vet.lt

Reklama

2 Komentaras »

 1. Gediminas said

  Gerbiamieji,
  gal būtų metas pradėti neklaidinti visuomenės. Genetiškai modifikuoti organizmai – tai ne tas pat, kas produktai, pagaminti iš GMO. Kokių GMO Jūs rasite sojų aliejuje? Jis turi GMO produktų ir tiek. Jeigu GMO būtų platinami prekybos tinkluose, kas tada būtų…
  Pagarbiai
  Gediminas Alkimavičius

 2. JK said

  GMO produktai yra tikrai didelė problema nors niekas į tai nekreipia didelio dėmesio, mažai kas žino apie tai. Manau reikėtų rengti akcijas, susitikimus, konferencijas, labiau diskutuoti apie tai, kad žmonės suprastų to svarbą savo sveikatai. Be to, būtų gerai jeigu tokių produktų pardavimas būtų kontroliuojamas, o geriausiai visai uždraustas.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: