Europos Komisija pritarė Lenkijos GMO reguliavimo nuostatoms

Kaip pranešė Polskie Radio, Europos Komisija pritarė Lenkijos vyriausybės siūlymui dėl zonų be GMO po 8 metų konflikto šiuo klausimu. Lenkijos ūkininkai turės teisę užkirsti kelią genetiškai modifikuotiems organizmams.

Lenkijos vyriausybei neleista vienašališkai uždrausti GMO savo teritorijoje. Europos Sąjungos žemės ūkio politikoje nustatyta, kad augalai, kuriuos leista auginti vienoje valstybėje, gali būti auginami visoje ES teritorijoje. Lenkijoje GMO būtų draudžiami ūkininkams savanoriškai paskelbiant, kad jų žemė išliks be GMO.

“Zoną be genetiškai modifikuotų augalų sudaro kaimyninių sklypų plotas. Tokią zoną įkuria grupė ūkininkų savo iniciatyva”, – sakoma vyriausybės pasiūlyme.

Taip pat Lenkijos vyriausybė priėmė griežtas taisykles, kurias reiktų įvykdyti norint pradėti auginti genetiškai modifikuotus (GM) augalus. Pirma, ūkininkas turi užregistruoti GM augalą vietos savivaldybėje, kad būtų informuoti kaimynai, kurie turi teisę atmesti GM augalą savo kaimynystėje. Toks atmetimas neleistų ūkininkui gauti licencijos auginti GM augalus. Antra, ūkininkas turėtų auginti augalus izoliuotoje teritorijoje ir teikti penkerių metų įrašus, o jei nesilaikytų šio reikalavimo, tektų mokėti 20 000 zlotų (maždaug 4 500 eurų) baudą.

Be to, nustatyta, kad po to, kai bet kokie GMO maisto produktai būtų perdirbami gamykloje, įmonėje ar laikomi sandėlyje, visi kontaktavę su GMO mechanizmai turėtų būti kruopščiai valomi.

Vyriausybės nuostatos taip pat palieka teisę Žemės ūkio ministerijai atšaukti leidimą ūkininkui auginti GMO, jei gaunama naujos informacijos, susijusios su neigiamu poveikiu sveikatai ar aplinkai.

Lenkija turėjo padaryti nemažai pataisų, kad pasiūlytas GMO reguliavimas atitiktų ES teisę.

“Ūkininkų pasirašytas susitarimas turi užtikrinti galimybę atsisakyti GMO uždraudimo susitarimo ir pradėti auginti GMO augalus. Visi ūkininkai, norintys auginti GMO, turi būti informuoti apie tai, kad yra iniciatyvos sukurti zonas be GMO jų regione”, – teigė Carine Jeukenne iš ES Aplinkos komisaro Stavros Dimas spaudos tarnybos.

“Svarbu tai, kad Europos Komisija patvirtino, jog tokios nuostatos neprieštarauja ES teisei, nes dabar galiojančios 2001 metų taisyklės neatitiko ES teisės,” – sakė Lenkijos Aplinkos ministras Maciej Nowicki. “Iki paskutinės minutės nuostatose buvo punktas, kad vietos valdžia turi teisę paskelbti zonas be GMO, tačiau Komisija teigė, kad tai visiškai neteisėta.”

Aplinkos ministerija Europos Komisijos patvirtintas GMO reguliavimo nuostatas  planuoja pateikti svarstyti parlamentui po birželio 23 dienos. Jei parlamentas pritars, tikimasi, kad jos bus įrašytos į teisės aktus iki metų pabaigos.

Šaltinis: © Nowe Media, Polskie Radio S.A.

http://www.polskieradio.pl/thenews/news/artykul109139_ec_accepts_polish_gmo_regulations.html

http://www.sxc.hu nuotrauka

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: