Genetiškai modifikuotų kukurūzų sambūvis su tradiciniais ir ekologiškais

202243_corn

Genetiškai modifikuotų kukurūzų auginimas žymiai sumažino ekologiškų kukurūzų auginimą ir jų sambūvis yra praktiškai neįmanomas. Tai yra svarbiausia vieno pirmųjų šios krypties tyrimų Europoje išvada, kuris 2008 m. atliktas Barselonos universiteto Aplinkos mokslo ir technologijų institute. Tyrime analizuota situacija Katalonijoje ir Aragone, šie regionai yra pagrindiniai Europoje genetiškai modifikuotų kukurūzų augintojai.

Tyrimą atliko Rosa Binimelis ir jame tirtas genetiškai modifikuotų ir tradicinių bei ekologiškų pasėlių sambūvio (angl. coexistence) koncepcijos taikymas Europos Sąjungoje. Tyrimo rezultatai paskelbti Žemės ūkio ir aplinkosaugos etikos žurnale (Journal of Agricultural and Environmental Ethics).

Nuo tada, kai GM kukurūzai pradėti auginti Ispanijoje 1998 m. jie buvo diskusijų ir nesutarimų objektas ir pastaraisiais metais tai išsivystė į diskusiją dėl genetiškai modifikuotų pasėlių sambūvio su tradiciniais bei ekologiškais idėjos. Sambūvio koncepciją 2002 m. pristatė Europos Komisija, kaip manoma, siekdama dviejų tikslų: spręsti skirtingų augalų susimaišymo problemą (ekologiniai ūkininkai yra įsipareigoję nenaudoti GMO) ir kad palengvintų egzistuojančio de facto moratoriumo panaikinimą Europoje, ir taip būtų galima įteisinti naujų genetiškai modifikuotų augalų auginimą. Sambūvio idėja, pritaikius technines priemones, užtikrintų laisvą rinką, kartu sumažindama politinius konfliktus dėl GMO.

Ankstesni tyrimai šioje srityje buvo vykdomi naudojant modeliavimą ar eksperimentinius atvejus, nes daugelyje Europos šalių GM augalai nebuvo komerciškai auginami. Rosa Binimelis analizuoja situaciją Katalonijoje ir Aragone, kur GM augalai komerciškai auginami nuo 1998 metų. Nustatyta, kad 2007 m. genetiškai modifikuotų kukurūzų plotas Katalonijoje ir Aragone buvo atitinkamai 23 000 ir 35 900 ha, kas sudarė 55 % ir 42 % viso kukurūzams skirto ploto. Buvo auginami Bt kukurūzai, kurie naudojami daugiausia pašarams. Kukurūzų gamybos procese dalyvauja kooperatyvai, kurie apima visą gamybos grandinę nuo sėklų pardavimo iki pagalbos komercializacijai, įskaitant technines konsultacijas. Gamybos sistemoje gausu infrastruktūros, todėl atskirti GM kukurūzus nuo tradicinių ir ekologiškų tampa sunku ir brangu. Ispanijoje ekologinė žemdirbystė plečiasi, daugėja augintojų ir didėja ekologiškų kultūrų užimamas plotas. Tačiau ši tendencija yra priešinga kukurūzų atveju.

Analizė atskleidžia konfrontaciją tarp GM technologijos šalininkų ir priešininkų dėl pasekmių, kurias ši technologija gali turėti ir priemonių, kurių reikia imtis reglamentavime bei numatant, kas turi prisiimti atsakomybę dėl susimaišymo atvejų. Tyrime analizuojami sunkumai, su kuriais susidurtų ekologiškai ūkininkaujantys ūkininkai, jei prireiktų reikalauti kompensacijų dėl įvykusio susimaišymo, dėl techninių neaiškumų nustatant taršos lygį ar jos kilmę. Daug ūkininkų, kurie galėtų iškelti bylas dėl žalos, linkę to nedaryti, kad išvengtų bet kokių vietinių konfliktų, nes gyvena mažuose kaimuose.

Dėl visų šių priežasčių ekologiškiems kukurūzams skirtas plotas nuo 2004 metų (kai buvo atliktos pirmosios analizės) iki 2007 metų Aragone sumažėjo 75 % ir Katalonijoje nuo 2002 ir 2005 metų – 5 %. Katalonijoje procentas yra mažesnis, nes vieninteliai prieinami duomenys yra metų, kai GM kukurūzai nebuvo taip plačiai paplitę kaip šiandien. Šią tendenciją patvirtino ekologinio sertifikavimo institucijos.

Atsižvelgiant į šį kontekstą, tyrime padaroma išvada, kad tiek sambūvio sąvoka, tiek skirtingi įgyvendinimo pasiūlymai sukūrė naujas problemas. Padarant ūkininkavimo modelius ir jų poveikio interpretavimą individualiu pasirinkimu, vieninteliai klausimai, į kuriuos atsižvelgiama, yra individualizuoti bei ekonominiai aspektai. Rezultatai iki dabar yra GM augalų auginimo, labiau nei bet kokios kitos alternatyvos, skatinimas.

Parengta pagal http://www.innovations-report.de/html/berichte/studien/bericht-113314.html, http://www.sxc.hu nuotrauka

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: