Auginant GM augalus pesticidų naudojimas didėja

2009 m. lapkritį išleista ataskaita “GM pasėlių įtaka pesticidų naudojimui: pirmieji trylika metų“ (Impacts of Genetically Engineered Crops on Pesticide Use: The First Thirteen Years), kurioje atskleidžiama, kad platus GM augalų auginimas Jungtinėse Valstijose paskatino didesnį pesticidų naudojimą ir herbicidams atsparių piktžolių protrūkį.

Ataskaitoje tiriama genetiškai modifikuotų (GM) kukurūzų, sojos ir medvilnės auginimo įtaka pesticidų naudojimui Jungtinėse Valstijose, daugiausia remiantis Jungtinių Valstijų Žemės ūkio departamento (angl. United States Department of Agriculture, USDA) duomenimis. Tyrime naudoti oficialūs USDA duomenys apie pesticidų naudojimą siekiant įvertinti vidutiniškai GM pasėliams sunaudojamą pesticidų kiekį, palyginti su tradicinėmis, genetiškai nemodifikuotomis, rūšimis.

Kaip rašoma ataskaitos santraukoje, “svarbiausia išvada yra ta, kad dėl GM pasėlių herbicidų naudojimas JAV per pastaruosius 13 komercinio GM augalų auginimo metų (nuo 1996 metų iki 2008 metų) padidėjo 383 milijonais svarų (apie 173 000 tonų). Dėl šio žymaus herbicidų kiekio padidėjimo tampa nebejuntamas insekticidų, naudotų GM kukurūzams ir medvilnei, sumažėjimas.”

Dėl genetiškai modifikuotų kukurūzų ir medvilnės, turinčių atsparumo vabzdžiams savybę, insekticidų naudojimas nuo 1996 m. sumažėjo 64 milijonais svarų (apie 29 000 tonų). Tačiau bendrai pesticidų naudojimas, skaičiuojant tiek insekticidus, tiek herbicidus, Jungtinėse Valstijose  išaugo 318 milijonų svarų (apie 144 000 tonų). Taigi bendras dabartinių GM augalų cheminis pėdsakas yra neabejotinai neigiamas.

Ataskaitoje nustatoma ir detaliai aptariama pagrindinė pasekmė – herbicidams atsparių piktžolių atsiradimas.

“Žymus herbicidų, naudojamų GM augalams, kiekio augimas nėra naujiena ūkininkams. Piktžolių kontrolė dabar yra plačiai pripažįstama svarbia problema GM pasėliuose, ūkininkai ir mokslininkai stengiasi surasti prieinamą ir efektyvią strategiją spręsti atsparių piktžolių atsiradimo dėl herbicidams atsparių augalų auginimo problemą.

Tačiau staigiai augantis herbicidų naudojimas yra naujiena plačiajai visuomenei, kuri vis dar puoselėja iliuziją, palaikomą biotechnologijų pramonės teiginių ir reklamos, kad genetiškai modifikuoti augalai sumažina pesticidų naudojimą. Tokie teiginiai buvo teisingi pirmuosius kelerius GM kukurūzų, sojos ir medvilnės komercinio auginimo metus. Tačiau kaip parodoma ataskaitoje, dabar jie nebėra teisingi.

Tikslus genetiškai modifikuotų augalų įtakos pesticidų naudojimui vertinimas yra svarbus ne dėl to, kad būtų ištaisyta biotechnologijų pramonės reklama. Tikslus įvertinimas svarbus dėl ateities žemdirbystės, tyrimų ir reguliavimo politikos krypties. Herbicidai ir insekticidai yra stipriai veikiantys toksinai. Kai GM augalai negali reikšmingai sumažinti pesticidų naudojimo, politikos formuotojai turi ieškoti kitų galimybių. Be taršos, žemdirbystė dabar susiduria su klimato kaitos ir augančios pasaulio populiacijos iššūkiais. Biotechnologijų pramonės dabartinės reklaminės kampanijos žada šias problemas išspręsti, kaip kažkada žadėjo sumažinti cheminį žemės ūkio pėdsaką. Prieš priimant GM augalus kaip šių iššūkių sprendimą, reikia blaivaus duomenimis pagrįsto ankstesnių pažadų įvertinimo. Vyriausybė turi galimybių ir atsakomybę vykdyti periodiškus tyrimus, kad tinkamai įvertintų GM augalų poveikio svarbiausius parametrus, tarp jų pesticidų sunaudojimą. Nors USDA rinko ūkio lygmens duomenis apie pesticidų naudojimą, departamentas nekalbėjo apie GM pasėlių įtaką pesticidų naudojimui beveik dešimtmetį.”

Visa ataskaita (69 psl.):
http://www.organic-center.org/reportfiles/13Years20091126_FullReport.pdf

Ataskaitos santrauka (15 psl.):
http://www.organic-center.org/reportfiles/13Years20091126_ExSumFrontMatter.pdf

Lentelės:
http://www.organic-center.org/reportfiles/SupplementalTablesv2.pdf

Reklama

Komentarų: 1 »

  1. gmolt said

    Biotech crops cause big jump in pesticide use: report

    http://www.reuters.com/article/environmentNews/idUSTRE5AG0QY20091117

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: