Genetiškai modifikuoti kukurūzai užteršė pasėlius septyniose Vokietijos žemėse

Nepaisant to, kad genetiškai modifikuotų kukurūzų NK603 neleidžiama auginti visoje Europoje, šie kukurūzai užteršė pasėlius septyniose Vokietijos žemėse. Apie tai, kad kukurūzų sėklų atsargos buvo užterštos genetiškai modifikuotų kukurūzų sėklomis, pranešė organizacija “Greenpeace“. Nėra aišku kaip įvyko tarša, tačiau nuostoliai ūkininkams gali siekti milijonus eurų.

Genetiškai modifikuotų sėklų tiekėja JAV kompanija Pioneer Hi-Bred taršos lygmenį pavadino “smulkiu”. Pioneer Hi-Bred kompanija yra įsikūrusi Žemutinėje Saksonijoje. Šios Vokietijos federalinės žemės žemės ūkio ministerija sekmadienį patvirtino “Greenpeace” tyrimo rezultatus.

Taršos paveiktuose laukuose iki 0,1 % pasėlių yra užteršti NK603 – tai lygu maždaug 100 augalų hektare, teigia “Greenpeace“. Anot Žemutinės Saksonijos Aplinkos ministerijos, užterštos sėklos pasėtos mažiausiai 3000 hektarų Badeno-Viurtembergo, Bavarijos, Brandenburgo, Meklenburgo-Pomeranijos, Žemutinės Saksonijos, Šiaurės Reino-Vestfalijos ir Šlėzvigo-Holšteino žemėse.

“Greenpeace“ teigia, kad pareigūnai nustatė taršą kovo pradžioje, tačiau dėl biurokratinio delsimo ūkininkai tik dabar įspėti. Tuo tarpu Žemutinės Saksonijos Aplinkos ministerijos atstovė sakė, kad “laukai turi būti suarti iki kukurūzų žydėjimo – taigi vis dar įmanoma sustabdyti nekontroliuojamą GM rūšies plitimą“.

Iki šiol Europos Sąjunga leido auginti tik dvi GM augalų rūšis – kompanijos “Monsanto“ MON 810 kukurūzus ir “Amflora“ bulves, auginamas krakmolui. Tačiau Vokietija, kaip ir kai kurios kitos ES šalys, pernai uždraudė MON 810.

ES valstybės narės yra pasidalijusios į dvi stovyklas dėl genetiškai modifikuotų pasėlių. GM augalai komerciniais tikslais auginami Ispanijoje, Portugalijoje ir Čekijoje. Tuo tarpu Prancūzija, Vokietija, Austrija ir Graikija yra tarp valstybių, kurios uždraudė MON 810.

Europos Komisija šuo metu peržiūri GM augalus reguliuojančias taisykles ir kitą mėnesį turėtų  pateikti naujus pasiūlymus, suteikiančius valstybėms narėms daugiau laisvės leisti arba uždrausti GM rūšis. Šalims būtų leista nustatyti savo techninius standartus GM ūkininkavimui, įskaitant apsaugos zonas, kurios kuriamos siekiant išvengti augalų kryžminio apdulkinimo. Naująsias taisykles dar turės patvirtinti ES šalių vyriausybės ir Europos Parlamentas.

Parengta pagal Deutsche Welle, BBC informaciją

————————————————————-

Apie daugelį kitų GM taršos atvejų galima pasiskaityti http://www.gmcontaminationregister.org/.

Šis registras sukurtas organizacijų GeneWatch UK ir Greenpeace International iniciatyva. Nors esama pagrįstų abejonių dėl genetiškai modifikuotų augalų poveikio sveikatai ir aplinkai, baiminamasi, kad išleidus juos į aplinką, nebus įmanoma sustabdyti plitimo ar kontroliuoti šių organizmų, nacionalinės ir tarptautinės institucijos kol kas nesiėmė panašios iniciatyvos.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: