Jungtinėse Valstijose GM rapsai paplitę gamtoje

Jungtinėse Amerikos Valstijose mokslininkai rado naujų įrodymų, kad genetiškai modifikuoti augalai gali išgyventi ir klestėti gamtoje, galbūt net dešimtmečius.

Arkanzaso universiteto komanda tyrė Šiaurės Dakotos vietovių rapsus. 80 % sulaukėjusių rapsų buvo rasti transgenai. Tyrimo rezultatai buvo pristatyti kasmetiniame Amerikos ekologinės draugijos (angl. Ecological Society of America) susirinkime Pitsburge.

Mokslininkai nuo 2010 m. birželio 4 d. iki liepos 23 d. ėmė augalų mėginius 8 kilometrų intervalais palei kelius Šiaurės Dakotoje. Kiekvieno mėginio plotelyje rapsų skaičius buvo suskaičiuojamas, vienas augalas paimamas ir tiriama, ar yra baltymų, kurie galėtų suteikti atsparumą kokiam nors herbicidui.

“Mes tiesiog išsirinkome 11 kelių, kertančių Šiaurės Dakotą – greitkelių ir kitų kelių”, – pasakojo mokslininkų komandos vadovė Cindy Sagers. “Važiuodami jais sustojome 604 vietose, iš viso nuvažiavome apie 5000 km. Radome rapsus 46 % vietų, o 80 % iš jų turėjo bent vieną atsparumo herbicidams transgeną“. Dauguma Šiaurės Dakotoje auginamų rapsų genetiškai modifikuoti, kad būtų atsparūs patentuotiems herbicidams, daugiausia Monsanto Roundup Ready ir Bayer LibertyLink. Iš gamtoje rastų GM augalų 41 % buvo atsparūs Roundup ir 40 % atsparūs Liberty. Mokslininkai taip pat rado du augalus, kurie turėjo abu transgenus, kas rodo, kad šie skirtingiems herbicidams atsparūs augalai tarpusavyje kryžminosi. C. Sagers sako, kad augalų, kurie atsparūs abiems herbicidams atradimas rodo, kad “šių sulaukėjusių rapsų populiacijos buvo kraštovaizdžio dalis keletą kartų”.

Arkanzaso universiteto komandą nustebino tai, kaip paplitę GM augalai buvo gamtoje. “Mes radome didžiausią tankį augalų šalia žemės ūkio laukų ir palei didžiuosius greitkelius”, –  sakė C. Sagers. Tačiau taip pat radome augalų ir kur nebuvo jokių panašių objektų”. Tyrėjai rado sulaukėjusių herbicidams atsparių rapsų populiacijas prie degalinių ir parduotuvių, griuvėsiuose, stadionuose, net kapinėse, dažnai dideliais atstumais nuo žemdirbystės laukų.

Manoma, kad tai pirmas kartas, kai Jungtinėse Valstijose nustatyta, jog GM augalų bendrijos auga gamtoje. Panašios išvados buvo padarytos Kanadoje, tuo tarpu Japonijoje 2008 m. tyrime rasta dideli kiekiai transgeninių rapsų aplink uostus, kur GM augalai buvo importuojami.

Rapsų sėklos yra ypač linkę plisti pučiant vėjui ar iškristi iš sunkvežimių, nes sėklos sveria vos kelias tūkstantąsias gramo.

Profesorė Allison Snow iš Ohajo valstijos universiteto, nedalyvavusi tyrime, sakė, kad nenuostabu, jog pabėgę transgeniniai augalai dabar buvo rasti Jungtinėse Valstijose, turint omenyje, kad tai jau nutiko kitose šalyse. Ji taip pat sakė, kad valdžios institucijos numanė, jog egzistuoja savaime įsisėję GM augalai, tačiau nelaikė to problema. Tačiau “pabėgusios” populiacijos gali būti problema, “jei esate susirūpinę dėl herbicidų naudojimo“. “Laikui bėgant įvairių tipų herbicidams atsparių sulaukėjusių rapsų ir giminingų piktžolių atsiradimas galėtų apsunkinti šių augalų valdymą naudojant herbicidus.”

Tyrimo vadovė C. Sagers teigė, kad “priemonės, skirtos sumažinti ar užkirsti kelią GM augalų “pabėgimui” ir sulaukėjusių transgeninių augalų plitimui yra neveiksmingos. Dabartinis GMO monitoringas yra nepakankamas”. Jos manymu, Jungtinėse Valstijose vėluojama aptikti “pabėgusias” transgeninių augalų populiacijas daugiausia dėl šioje srityje juntamo mokslinių tyrimų finansavimo trūkumo.

Parengta pagal BBC, nature.com informaciją

Reklama

Komentarų: 1 »

 1. M. said

  The Establishment of Genetically Engineered Canola Populations in the U.S.

  http://www.plosone.org/article/info:doi/10.1371/journal.pone.0025736

  Meredith G. Schafer, Andrew A. Ross, Jason P. Londo, Connie A. Burdick, E. Henry Lee, Steven E. Travers, Peter K. Van de Water, Cynthia L. Sagers

  PLoS ONE 6(10): e25736. doi:10.1371/journal.pone.0025736

  Abstract

  Concerns regarding the commercial release of genetically engineered (GE) crops include naturalization, introgression to sexually compatible relatives and the transfer of beneficial traits to native and weedy species through hybridization. To date there have been few documented reports of escape leading some researchers to question the environmental risks of biotech products. In this study we conducted a systematic roadside survey of canola (Brassica napus) populations growing outside of cultivation in North Dakota, USA, the dominant canola growing region in the U.S. We document the presence of two escaped, transgenic genotypes, as well as non-GE canola, and provide evidence of novel combinations of transgenic forms in the wild. Our results demonstrate that feral populations are large and widespread. Moreover, flowering times of escaped populations, as well as the fertile condition of the majority of collections suggest that these populations are established and persistent outside of cultivation.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: