Z. Balčytis: Europos Komisija nenori pažaboti GMO

Vakar, rugsėjo 27 d., Briuselyje vyko žemės ūkio ministrų susitikimas, kuriame be kitų klausimų buvo diskutuojama ir dėl valstybių narių laisvės spręsti dėl genetiškai modifikuotų kultūrų auginimo.

Šis susitikimas parodė, kad sutarimo šiuo klausimu tarp ES valstybių narių nėra, o skirtingų šalių pozicijos stipriai prieštarauja viena kitai. Pirmiausia žvilgsniai krypsta į didžiąsias ES šalis, iš kurių Komisijos pasiūlymą nacionaliniu lygiu spręsti dėl GMO griežtai kritikuoja Prancūzija, skeptiška yra ir Vokietija, kurios korporacija BASF ir yra viena pagrindinių GMO technologijų vystytojų ES.

Nemažai valstybių narių vis tik yra įsiklausiusios į kritišką visuomenės nuomonę šiuo klausimu ir ragina Komisiją apskritai peržiūrėti leidimų auginti GMO kultūras tvarką, o ne perkelti atsakomybę atskiroms valstybėms narėms.  Akivaizdu, kad uždraudę auginti GMO kultūras pas save, mes negalėtume išvengti GMO turinčių maisto produktų importo į savo rinką, nes antraip pažeistume Europos Sąjungos laisvo prekių judėjimo principą.

Europos Komisijos noras suteikti valstybėms narėms daugiau manevro laisvės dėl GMO įsileidimo kelia ir daugiau rimtų abejonių. Neoficialiai kalbama, kad EK šiuo pasiūlymu nori atitraukti Tarybos dėmesį nuo GMO vertinimo standartų peržiūrėjimo, nes valstybės narės reikalautų juos griežtinti. Antra, sprendimas drausti ar riboti GMO, kaip ir dabar, turės būti argumentuotas, tačiau negalės būti grindžiamas moksliniais tyrimais dėl pavojaus žmonių sveikatai ir aplinkai grėsmėmis, nors  būtent šiomis priežastimis dabar naudojasi GMO savo šalyse uždraudusios Graikija, Austrija, Vengrija ir kitos valstybės. Taigi, šalys narės, norėdamos uždrausti ar apriboti GMO kultūrų auginimą, bus priverstos ieškoti kitų priežasčių ir greičiausiai rizikuos kaltinimais dėl neleistino savo rinkos protegavimo.

Iš Komisijos buvo laukiama atsižvelgti į vyraujančią neigiamą nuomonę dėl GMO plėtros ir užtikrinti griežtą ir skaidrią leidimų išdavimo sistemą, kuri nepaliktų abejonių dėl tokių kultūrų neigiamų pasekmių žmonių sveikatai ar aplinkai. Tačiau EK pasiūlė sprendimą, kuris lyg ir teoriškai suteikia galimybę riboti ar uždrausti auginimą, tačiau praktiškai viską nuspręs Europos Maisto Saugos Agentūra, nepalikdama jokių realių galimybių valstybėms narėms pagrįsti atsisakymą prekiauti ar riboti prekybą GMO produktais savo šalyse.

Europos Komisija savo dokumente netgi oficialiai  pripažįsta, kad išsaugant GMO ES leidimų išdavimo sistemą ir genetiškai modifikuotų maisto produktų, pašarų ir sėklų laisvą apyvartą ir importą bus patenkinti kai kurių valstybių narių interesai. Taigi, sudaro įspūdis, kad EK bando kažkurioms valstybėms narėms tenkinti savo interesus kitų valstybių narių sąskaita. Tokia EK pozicija rodo, kad įtakingiausia ES institucija  ir toliau nekreipia dėmesio į visuomenės interesą ir stengiasi įjungti žalią šviesą GMO invazijai į senąjį žemyną.

Šaltinis: Europarlamentaro Zigmanto Balčyčio tinklaraštis, www.balcytis.lt

Reklama

Komentarų: 1 »

 1. Gemo said

  1006768 pasirašė šią peticiją! Kuo daugiau žmonių pasirašys daugiau stiprybės mūsų kvietimas turės – pasiekti mūsų naują tikslą 1500000

  Atnaujinti rugsėjis 29: Mes pasiekė vieno milijono parašų rinkimo tikslas šiandien! Ačiū visiems, kurie dalyvavo šį neeilinį žmonių peticiją! Dabar jis bus pristatytas Europos Komisijos ir mūsų raginimą moratoriumas bus pateiktas. Daugiau informacijos apie pristatymo bus paskelbtas artimiausiu metu.

  EB ką tik leido GM pasėlius į Europą, neatsižvelgiant į visuomenės susirūpinimą. Aš pasirašė nepriklausomus mokslinius tyrimus ir GM pasėlių plėtros moratoriumą peticija. Su 1 milijonas piliečių parašų, mes galime padaryti oficialus teisinis prašymą Europos Komisijai. Užsiregistruokite žemiau ir iki 1 mln:
  https ://secure .avaaz.org/en/eu_gmo/96.php?CLICK_TF_TRACK
  Ačiū!

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: