Pasaulio bendruomenė pritarė naujai JT sutarčiai dėl gyvų pakitusių organizmų (GMO)

Š. m. spalio 11-15 d., Nagojoje, Japonijoje vyko 5-asis Protokolo šalių susitikimas (COP-MOP5), kuriame dalyvavo daugiau nei 4000 delegatų, tarp jų, šalių vyriausybių, visuomenės ir pramonės atstovai. Tai vienas didžiausių kada nors rengtų tarpvyriausybinių susitikimų modernių biotechnologijų saugaus naudojimo klausimais.

Susitikime aptarti ir priimti sprendimai užtikrinsiantys saugų gyvų pakitusių organizmų (GMO) judėjimą, valdymą ir naudojimą. Vienas iš darbotvarkės klausimų buvo dėl atsakomybės ir žalos padarytos gyvų pakitusių organizmų (GMO) atlyginimo tarptautinių taisyklių ir procedūrų. Po daugiau nei šešis metus trukusių intensyvių derybų, š. m. spalio 12 d., Kartachenos biosaugos protokolo šalys pagaliau pasiekė susitarimą dėl naujos sutarties, žinomos kaip “Nagojos – Kvala Lumpūro papildomas protokolas dėl atsakomybės ir žalos atlyginimo pagal Kartachenos biosaugos protokolą“.

Kartachenos biosaugos protokolas – tarptautinis susitarimas, kurio tikslas yra užtikrinti gyvų pakitusių organizmų, atsirandančių taikant šiuolaikinę biotechnologiją ir galinčių daryti neigiamą poveikį biologinės įvairovės išsaugojimui ir tolydžiam jos naudojimui, pakankamą apsaugos lygį, kai jie saugiai perkeliami, perdirbami ir naudojami, atsižvelgiant ir į pavojų žmogaus sveikatai bei visų pirma ypatingą dėmesį skiriant jų judėjimui per sieną.

Nauja sutartis nustatys tarptautines atsakomybės ir žalos atlyginimo taisykles bei procedūras tuomet, kai biologinė įvairovė pažeidžiama dėl gyvų pakitusių organizmų poveikio. Nagojos – Kvala Lumpūro papildomas protokolas dėl atsakomybės ir žalos atlyginimo pagal Kartachenos biosaugos protokolą priimtas š. m. spalio 15 d. ir bus pasirašytas Jungtinių Tautų būstinėje Niujorke nuo 2011 metų 7 d. iki 2012 m. 6 d., jis įsigalios 90 dienų po to, kai jį ratifikuos bent 40 Kartachenos biosaugos protokolo šalių.

Protokolo šalių susitikime Nagojoje priimta 17 kitų sprendimų, tarp jų 10-ies metų Protokolo įgyvendinimo strateginis planas, visuomenės švietimo ir dalyvavimo sprendžiant su gyvais pakitusiais organizmais (GMO) susijusius klausimus darbo programa, tolimesnės rizikos vertinimo ir valdymo gairės.

Nuorodos:

COP-MOP5 http://bch.cbd.int/protocol/NKL_Protocol.shtml

Kartachenos biosaugos protokolas http://bch.cbd.int/protocol/

gmo.am.lt informacija

Reklama

2 Komentaras »

  1. Johnsonas said

    Manau jie yra ne pakitę (evoliucionavę), o pakeisti (modifikuoti) 🙂

  2. Andrius said

    Kartachenos protokolas Pietų Amerikoje dar vadinamas Monsanto įstatymu. Be jokios abejonės stambios biotechnologijų kompanijos tiesiogiai dalyvavimo Kartachenos protokolo kūrime. Naujas susitarimas taip pat neliko be jų dėmesio. Didžiausią nerimą kelia vadinamasis “visuomenės švietimas“. Nes toks švietimas, koks vyksta Lietuvoje, kai prof. Rančelis skaitydamas biologijos mokytojams paskaitą “GMO nauda ir pavojai“ 45 minutes kalbėjo tik apie naudą ir nė sakinio nepasakė apie pavojus, tėra smegenų plovimas.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: