INRA nutraukia GM augalų kūrimą

INRA – Prancūzijos Nacionalinis žemės ūkio tyrimų institutas (the French National Institute for Agricultural Research), didžiausias žemės ūkio tyrimų institutas Europoje ir vienas iš pirmaujančių žemės ūkio, maisto ir aplinkos institutų pasaulyje stabdo naujų genetiškai modifikuotų (GM) augalų kūrimą.

Jo vadovė Marion Guillou patvirtino, kad INRA nebevykdo nei vieno GM naujovių tyrimo.
INRA, kuriame dirba daugiau nei 1800 mokslininkų ir šis institutas pirmauja Europoje pagal paskelbtų mokslinių straipsnių apie žemės ūkį skaičių, dabar „sutelkia dėmesį į tradicinių kultūrų veisles, o GMO tyrimai apsiriboja vertinimu ar augalų patobulinimu, bet nebekuriama naujų veislių“, – sakė ji.

“Kadangi Europos visuomenė nenori pirkti GMO, mes turėjome sutelkti dėmesį į kitas technologijas.“

Europos Sąjungoje leidžiama komerciniais tikslais auginti tik dviejų rūšių GM augalus ir 27 valstybėse narėse praėjusiais metais GM kultūrų buvo auginama mažiau nei 100 000 hektarų iš daugiau nei 134 milijonų hektarų viso ploto.

Nors GMO augalai yra plačiai naudojami tokiose šalyse kaip Jungtinės Valstijos ir Brazilija, Prancūzija – didžiausia ES grūdų augintoja, kurios piliečiai yra vieni tvirčiausių biotechnologijų skeptikų – 2008 m. uždraudė GM pasėlių auginimą.

Guillou baiminasi, kad ES gali atsilikti GM technologijose ir iš to išlos didžiosios tarptautinės biotechnologijų kompanijos.

Po to, kai aktyvistai pradėjo niokoti lauko bandymų vietas, GMO augalų tyrimai Europoje daugiausia atliekami laboratorijose. Pasikartojantys GMO lauko bandymų sunaikinimai paveikė ir INRA. Rugpjūtį Colmare, rytų Prancūzijoje buvo išrautos instituto tirtos genetiškai modifikuotos vynuogės, taigi liko tik viena atvirų lauko bandymų vieta – GM drebulių miškelis. „Taip buvo sunaikintas 1,2 mln. eurų vertės ir septynerius metus trukęs mokslininkų darbas“, – sakė Guillou, kviesdama imtis rimtų teisinių priemonių prieš aktyvistus.

INRA svarstytų investavimo į GM augalų kūrimą galimybę tik jei pasikeistų vartotojų požiūris, – sakė ji.

Pasak Marion Guillou, INRA naujų veislių kūrimo darbas dabar apima tik įprastines kultūras, kurių tyrimai yra mažiau efektyvūs, ilgesni ir brangesni, bet kurios turi rinką.

Tuo tarpu organizacija, GMWatch, kuri skelbia siekį kovoti su korporatyvine politine galia ir biotechnologijų pramonės propaganda, teigė, kad seniai laikas nustoti švaistyti visuomenės pinigus kuriant augalus, kurie neturi nei visuomenės pritarimo, nei rinkos. Taip pat pabrėžė, kad Gillou teiginys, jog nors genetiškai nemodifikuoti, įprasti augalai turi rinką, bet jų kūrimas yra ne toks efektyvus, ilgesnis ir brangesnis, yra nesąžiningas. Jei GM augalai tikrai taip greitai, pigiai ir lengvai sukuriami, kodėl per daugiau nei du dešimtmečius GM tyrimų ir 15 komercinio auginimo metų pasiekta taip mažai?

Kaip dar 2008 m. pastebėjo dr. Dougas Gurian-Shermanas, buvęs biotechnologijų patarėjas JAV Aplinkos apsaugos agentūroje (EPA): „Išsiaiškinkime. Iki šiol nėra komercinių [GM] augalų, kurie iš esmės padidintų derlių. Taip pat rinkoje nėra [GM] augalų, kurie būtų sukurti taip, kad būtų atsparūs sausrai, sumažintų trąšų sukeliamą taršą ar išsaugotų dirvožemį. Nėra nei vieno.“ („Genetic engineering – a crop of hyperbole“)

Praėjus dvejiems metams situacija išliko nepakitusi. Tuo tarpu genetiškai nemodifikuotų augalų laimėjimai yra jau dabar ir jų sparčiai daugėja. Apie tai skaitykite čia.

Parengta pagal Reuters, GMWatch informaciją, gmo-safety.eu nuotrauka

Reklama

Komentarų: 1 »

  1. Zenonas said

    “Taip buvo sunaikintas 1,2 mln. eurų vertės ir septynerius metus trukęs mokslininkų darbas“
    Kas galėjo pagalvot, kad 21 amžiuje dar yra inkvizicijos recidyvų. Ne už kalnų dienos, kai bus žiniasklaidos užpjudomi neišmanėliais ir deginami mokslininkai…
    Nuostabiu laiku mums tenka gyventi. Neįtikėtina.
    Daugumoje straipsnių pseudomokslininkai arba ne savo srities specialistai (pvz Svirskis ) vien tokiais argumentais remiasi “Niekas neįrodė, kad GMO nepakenks vaikams, anūkams, jų genetikai…“. Atsakymas jiems toks: – jei tik tokiais argumentais antiGMO aktyvistai manipuliuojate, raganų medžioklė plėsis, ir jau niekas daugiau aktyvistams ir jų atžaloms nebepakenks – jau smegenys puikiai paruoštos propagandos išplautos galutinai ir negrįžtamai.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: