GM tarša, Vakarų Australija

„Žemės ūkio ministras Terry Redmanas sulaužė savo pažadą, kad genetiškai nemodifikuoti pasėliai neužsiterš nuo gretimų GM ūkių“, – pareiškė Vakarų Australijos šešėlinės vyriausybės žemės ūkio ministras Mickas Murray.

Steve‘as Marshas, kuris ūkininkauja Vakarų Australijoje netoli Kojonupo, tapo pirmuoju Vakarų Australijos ūkininku, kuris gali prarasti savo ekologinį sertifikatą po to, kai jo pasėlius užteršė kaimyno genetiškai modifikuoti rapsai. S. Marshas rado genetiškai modifikuotų rapsų savo sertifikuotuose ekologiniuose aptvaruose ir apie tai įspėjo atitinkamas institucijas. Jis pranešė, kad GM rapsų sėklas vėjas atpūtė daugiau nei 1,5 km į jo laukus iš kaimyninių laukų ir taip GM rapsais užteršta bent 182 hektarai.

„Ne tik pasėliai buvo užteršti, bet ir avys ėdė užterštus pašarus“, – sakė M. Murray.

Australijos ekologiniai standartai neleidžia GM taršos net minimaliu lygiu ir dėl incidento buvo suspenduotas ūkininko kai kurių aptvarų ekologinis statusas.

“Finansiniai taršos padariniai gali būti sukrečiantys ir tai tik laiko klausimas kai daugiau genetiškai nemodifikuotų pasėlių augintojų bus priversti mokėti už vyriausybės neapgalvotą poziciją dėl genetiškai modifikuotų augalų. Tai kiršina ūkininką prieš ūkininką, kaimyną prieš kaimyną“, – sakė M. Murray. „Ūkininkas dabar rizikuoja prarasti savo ekologinį sertifikatą ir turi derlių, kurio negali parduoti.“

S. Marshas pažymėjo, kad situacija yra įrodymas, jog GM augalų negalima sukontroliuoti ar sulaikyti. “Mūsų pragyvenimo šaltinis yra pavojuje, nes esame sertifikuotas ekologinis ūkis ir priklausome nuo uždarbio, kuris gaunamas parduodant garantuotai ekologišką, genetiškai nemodifikuotą maistą“, – sakė jis. “Vyriausybės, kurios leidžia auginti GMO, turi užtikrinti, kad tai, ką ūkininkas daro savo žemėje, neįtakos kaimyninių ūkių“.

2010 m. pradžioje Vakarų Australijoje buvo panaikintas draudimas auginti GM augalus ir vyriausybė teigė, kad yra taikomos pakankamos apsaugos priemonės siekiant apsisaugoti nuo taršos tarp GM ir genetiškai nemodifikuotų pasėlių. Vyriausybė palaikė biotechnologijų pramonės remiamas penkių metrų apsaugos zonas tarp GM ir genetiškai nemodifikuotų pasėlių, tačiau dėl tokio dydžio apsaugos zonų įspėjo ekologiniai ūkininkai.

Po to, kai pranešta apie nepageidaujamą taršą, Vakarų Australijos vyriausybė pripažino, kad gali tekti iš naujo įvertinti genetiškai modifikuotų augalų auginimo standartus.

Vartotojų tinklo be GMO (The GM Free consumers network) atstovė Janet Grogan situaciją pakomentavo taip: “Kojonup ekologinis ūkininkas Steve‘as Marshas, atrodo, įeis į istoriją kaip pirmoji Vakarų Australijos komercinių GM augalų auka, tuo tarpu Žemės ūkio ministras sako, kad jis vertina S. Marsho susirūpinimą rimtai – tiesą sakant, taip rimtai, jog siūlo ekologinius standartus sušvelninti taip, kad būtų priimta GM tarša!“

Aptikęs taršą ekologinis ūkininkas S. Marshas sakė, kad jis svarsto galimybę imtis teisinių veiksmų dėl jo ganyklų ir pasėlių užteršimo genetiškai modifikuotais rapsais.

Tuo tarpu tarptautinė kompanija Monsanto, kurios sukurti GM rapsai išplito į S. Marsho laukus, gruodžio 23 d. atskleidė, kad ji rems GM rapsų augintoją, suteiks jam teisinę pagalbą, jei S. Marshas sieks prisiteisti nuostolių kompensavimą teismuose.

Monsanto atstovė sakė, kad GM rapsus auginantis ūkininkas laikėsi reikalavimo išlaikyti 5 metrų apsaugos zoną tarp GM pasėlių ir kaimyninio ūkio: „GM rapsų augintojas vykdė visus reikalavimus“. Monsanto atstovė taip pat teigė, kad „Jei keletas rapsų pateko į kaimyninį ūkį, tai neturėtų paveikti jo ekologinio statuso. Abu ūkininkai padarė viską, ką turėjo padaryti.“

Vakarų Australijos Žemės ūkio ir maisto departamentas gruodžio 24 d. patvirtino, kad apie 70 procentų Kojonupo ekologinio ūkininko Steve‘o Marsho ūkio buvo užteršta genetiškai modifikuotais rapsais.

Parengta pagal „The Land“, ABC, „The Australian“, „WA Business News”, “Farm Weekly“, “Donnybrook Bridgetown Mail“ informaciją, „Farm Weekly“ nuotrauka.

Reklama

Komentarų: 1 »

 1. Australija said

  GM canola contamination leads to court showdown

  http://www.abc.net.au/news/2012-07-06/organic-certification-row-to-head-to-wa-court/4114336

  “(…) He is being supported by the Western Australia Pastoralists and Graziers Association (PGA), which says the organics industry has set an impossible zero tolerance standard for genetic modification contamination.

  PGA’s grains committee chairman John Snooke says Australia has adopted an international contamination threshold of up to 0.9 per cent, which allows for things like pollen flow and other accidental events.

  “The zero threshold is causing this, it is a threshold that is unachievable in agriculture because we operate in nature,“ Mr Snooke said.(…)“

  Įdomu paskaityti kaip vyksta procesas. O jis kaip visada vyksta panašiai – įvyksta tarša, ekologinis ūkis patiria nuostolių, GMO šalininkų pusė reikalauja padidinti taršos slenkstį ir sako, kad tik dėl egzistuojančio slenksčio! 🙂 visi nuostoliai. Aišku, kad tarša užprogramuota jau pačioje technologijoje, kitaip nebus. Ir truputį pamąsčius aišku, kad ateityje tas toleruojamos taršos procentas turės didėti, ir visiems, ne tik ekologiniams. Bet vis tiek kaip išprotėję 🙂 (čia toks stipresnis pasakymas nesiekiant nieko asmeniškai įžeisti) politikai kalba apie sambūvį… Vienas auginimo būdas nuolat verčiamas trauktis, mažėti arba turi priimti taisykles, kad tarša leidžiama (o taip irgi mažėja, nes prastėja tokio auginimo būdo kokybinės savybės). Aišku, galima tokią jau nuo pat pradžių užprogramuotą situaciją vadinti sambūviu, bet panašu ir kad tai yra palaipsnis, labai lėtas išstūmimas, o iš kitos pusės – užvaldymas. Kai situacija tik pradiniame taške taip įvardinti kol kas nedrąsu, bet… 🙂

  Kokios kitų nuomonės?

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: