Atidėtas balsavimas dėl pašarų taršos Europos Sąjungoje neleistinais GMO

Europos Sąjungos valstybės narės Maisto grandinės ir gyvūnų sveikatos nuolatiniame komitete (angl. Standing Committee on the Food Chain and Animal Health) š. m. vasario 9 d. nesugebėjo pasiekti kvalifikuotos daugumos dėl Europos Komisijos pasiūlymo leisti importuoti gyvūnų pašarus su minimaliu lygmeniu neleistinos Europos Sąjungoje genetiškai modifikuotos (GM) medžiagos.

Europos Sąjungoje šiuo metu laikomasi neleistinų GMO netoleravimo (angl. zero tolerance) principo, t.y. pašaruose negali būti jokių GMO, kurių nėra leista naudoti Europos Sąjungoje.
Neseniai Europos Komisija pateikė projektą, numatantį, kad pašaruose galės būti Europos Sąjungoje neleistinų genetiškai modifikuotų organizmų iki didžiausios 0,1 procento ribos. Šis 0,1 % techninis slenkstis būtų taikomas GMO, kuriems dar nėra išduotas leidimas teikti rinkai ES, bet kurių dokumentai pateikti Europos maisto saugos tarnybai (EFSA) ir laukia prašymų nagrinėjimo. Jeigu būtų priimta, 0,1 % riba būtų taikoma tik gyvūnų pašarų importui, bet ne žmonių maistui, nors eksportuojančios šalys įspėja, kad yra nepraktiška ir brangu skirstyti pasaulio grūdų atsargas į skirtas maistui ir pašarams.

Europos Komisija ir valstybės narės Maisto grandinės ir gyvūnų sveikatos nuolatinio komiteto posėdžiuose vasario 8–9 dienomis nepasiekė susitarimo dėl pasiūlyto „techninio sprendimo“. Po dviejų dienų derybų ir dėl devynių valstybių narių prieštaravimo – Prancūzija yra lyderė – Europos Komisija atidėjo balsavimą, kad būtų išvengta neigiamo sprendimo priėmimo. Pasak Komisijos, tam tikri ekspertai „paprašė tolesnių diskusijų“.

Kaip Europos Komisijos pasiūlymui nepritariančios šalys įvardijamos Prancūzija, Lenkija, Vengrija, Kipras, Malta, Graikija, Latvija, Lietuva ir Liuksemburgas.

Balsavimas dėl Europos Komisijos pasiūlymo atidėtas iki vasario 22 d.

Dabartinę ES politiką, kad gyvūnų pašarai negali būti užteršti neleistinais GMO net minimaliu lygiu, aktyviai kritikuoja biotechnologijų lobistai ir gyvūnų pašarų tiekėjai. Europos pašarų gamintojų federacija FEFAC ragino valstybes nares skubiai priimti 0,1 % ribos „techninį sprendimą“.
FEFAC prezidentas Patrickas Vanden Avenne‘as sakė: „Niekas negali paneigti, kad ekonominė ir socialinė rizika ES gyvulininkystei ir ES vartotojams yra reali ir toliau didės, nes GMO, leidžiamų visame pasaulyje, bet dar neleidžiamų ES, skaičius padidėja kiekvieną mėnesį. Atėjo laikas ES pasivyti pasaulinės GM pasėlių plotų plėtros realybę norint užtikrinti ES gyvulių augintojų bei vartotojų pašarų ir maisto saugumą priimant techninį sprendimą kaip pirmąjį žingsnį teisinga kryptimi“.

Pasiūlymo šalininkai sako, kad būtina priimti technines priemones, kuriomis siekiama ateityje išvengti pašarinių žaliavų importo iš trečiųjų šalių sutrikimų, kai juose randama kol kas neleistinų Europos Sąjungoje GMO. ES gyvulininkystės sektorių gali ištikti krizė ateinančiais mėnesiais, jei ES neturėtų galimybės importuoti pakankamai baltymingų pašarų.
Tačiau reikia paminėti ir tai, kad Europos Sąjungoje nei viena pašarų siunta nebuvo atmesta dėl taršos neleistinais GMO nuo 2009 m. vasaros.

Tuo tarpu organizacija Friends of the Earth Europe paskelbė, kad nauji pasiūlymai, kuriais siekiama susilpninti ES saugos įstatymus, yra nereikalingi ir teisiškai ydingi. Mute Schimpf iš šios organizacijos sakė: „GMO saugumo tinklo susilpninimas dar kartą rodo, kad Europos Komisija yra pasirengusi vartotojus ir aplinką statyti į pavojų.“
„Balsavimo atidėjimas atskleidžia, koks prieštaringas yra šis klausimas. Argumentai, kuriuos kelia gyvūnų pašarų pramonė, yra pagrįsti panikos kėlimu, o ne realybe. Nėra jokių priežasčių leisti užterštais pašarais šerti gyvulius Europoje. (…) Be to, mes manome, kad šis pasiūlymas yra teisiškai ydingas ir nepasiūlo jokios apsaugos vartotojams ar maisto pramonei.“

Teisinėje nuomonėje, kurios paprašė organizacija Friends of the Earth, padaroma išvada, kad Europos Komisijos pasiūlymas yra neteisėtas, šios naujos taisyklės yra atviros teisiniam užginčijimui. [1]

***
[1] Friends of the Earth paprašė teisinės nuomonės iš patyrusio teisininko Achimo Willando, kuris padarė išvadą:
Tai, kaip Europos Komisija bando pakeisti dabartinius Europos teisės aktus, reglamentuojančius GMO, nebus teisėta. Europos Komisija neturi teisės nustatyti GM taršos slenksčio iš naujo apibrėžiant testavimo ir analizės metodus pašarų kontrolės teisėje (Reglamentas 882/2004). Pasiūlymo tikslas yra įvesti de facto slenkstį neleistinų GMO taršai. Neleistini GMO negali išvengti ES leidimų išdavimo proceso.

Parengta pagal Europolitics.info, AllAboutFeed, Friends Of the Earth Europe informaciją, George Chriss nuotrauka

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: