ES durys vis plačiau veriasi GMO?

Liaudies išmintis, sakanti – įsileisk kiaulę į trobą, tai ir ant stalo užlips, – ilgainiui gali pasitvirtinti, kalbant apie genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) invaziją. Kad ir kaip Europos Sąjunga priešinasi prieštaringai vertinamų GMO plėtrai, Bendrijos durys jiems po truputį veriasi vis plačiau.

Prieš kelias dienas oficialūs Europos Komisijos (EK) atstovai pranešė, kad pritaria siūlymui leisti gaminti pašarus gyvūnams iš įvežtinių žaliavų, kurių sudėtyje yra nedideli kiekiai ES neleistinų GMO.

Tokiu būdu pašarams gaminti galės būti naudojamos žaliavos, kuriose neleistinų GMO kiekis neviršys 0,1 proc. Nors atrodytų, kad tai labai nedidelė dalis, šis leidimas gali paskatinti GMO šalininkus, daugiausia amerikiečius, ateityje dar aktyviau veržtis į ES rinką, kuri iki šiol laikėsi gana atsargaus požiūrio į GMO. Kaip žinome, ES pašarų pramonė itin priklausoma nuo įvežtinių žaliavų, kurios sudaro didelę dalį sunaudojamo jų kiekio.

Plačiau apie tai skaitykite delfi.lt.

5 Komentaras »

 1. Zenonas said

  Esate diletantiški neišmanėliai dėl Anti-GMO aferos. Siekiate kartu su AntiGMO- aferistais nukreipti dėmesį nuo rimtų tiesiog genocodo problemų – kad imituojamas rūpinimasis sveikata, o iš tikrųjų užmigdomas dėmesys nitratams ir nitritams maiste, daržovėse. 20 kartų padidintos nitratų normos buvo ir dabar visai nekontroliuoja, tik kad būtų “ekologiški“. Sveikuoliai , kurie daržoves (ekologišas) ryja padidintais kiekiais (kad gautų reikiamą kiekį baltymų) tris kartus dažniau serga žarnyno vėžiu dėl nitratų, nei “visaėdžiai“.
  Mėson prideda nitratų (nitritų) , nedaug kad ji būtų raudonesnė, tačiau ir tas kiekis kenkia – didina vėžio riziką.
  O dėl GMO, norint kenkti žmogu, reikėtų specialiai sukurti, (pvz kokį nors choleros ar butulizmo toksino ar snukio ragų viruso peptidazės geną įdėti), kas yra nepaprastai sunku ir dar prie tokios daugiapakopės kontrolės. Kol kas dar mokslininkai iki tiek nenuprotėjo. Atsitiktinai sukurti – beveik nėra šansų – tas pats , kaip užsikrėsti AIDS įkvėpus uodą, kuris ką tik gėrė narkomano kraują.
  Į TV laidas pasikviečia nupezusį profesorių filosofą, dar selekcininką ar sociologą ir sprendžia problemas – kenkia GMO ar ne. Čia mokslo reikalas – duoti tam įvertinimą, o mokslo tiesos sprendžiamos ne demokratiniu balsavimu. Tik tos specifinės srities specialistai , o ne nedasimokę studentėliai-diletantai ir ne svetimos srities profesoriai nušviesti turi problemą.

  • zaiza said

   Pritariu dėl mokslinio vertinimo – apie GMO reikėtų kalbėti konkrečiai.
   Tačiau nemanau, kad jūs galėtumėte paprieštarauti tokiam faktui: GMO dar nėra tiek ištirti, kad galėtume būti 100% , jog maisto su tokiais produktais vartojimas nepakenks mūsų sveikatai. Amerikos rinkoje gausu GMO – daugiau nei kur kitur – ir aure kokia didelė žmonių nutukimo problema. Didžiai tikėtina, kad GMO turi nutukimui įtakos.

 2. Zenonas said

  Na iki 100 proc įsitikinimo trūksta , tik tikinčiųjų privilegija toks aukštas tikėjimo lygis.
  Dėl įtaigumo perdaug aukštos tonacijos, atsiprašau.
  Tačiau man aišku ir amerikiečių netinkamo maitinimosi įpročių (paskaninti glutamatais hamburgeriai ir HotDogai) rezultatas – nutukimas. Esu šalininkas GMO dėl to, kad šitiems produktams pagaminti beveik nebereikia chemijos, pesticidų. Chemija – baisiausia rykštė genofondui.
  Sutinku su Jūsų užuomina, kad reikia nuodugniau tirti GMO produktų įtaką sveikatai. Bet mane siutina, kad prisidengdami etikete “ekologiški“, produktuose nustojo riboti nitratų- pagrindinių kancerogenų kiekius . Be to , kad papilduose ir net vaikams skirtuose vitaminuose atsiduria chromas, vanadis, kaip nekenksmingi mikroelementai. Kad merginų suliesėjimui tabletėse chromą deda, kaip cukrų reguliuojantį elementą. Juk tai baisus kancerogenas, už kurį sovietmečiu cechuose duodavo priedus prie atlyginimo už kenksmingumą. Dabar krūties vėžio pandemija. Tai laikau sąmokslu prieš žmoniją.

 3. Sfgjiska said

  >Esu šalininkas GMO dėl to, kad šitiems produktams pagaminti beveik nebereikia chemijos, pesticidų.

  Zenonai, o kaip dėl pesticidams atsparių genetiškai modifikuotų augalų, kurių pasaulyje yra daugiausia? Bijau sumeluot, bet sudaro ar ne 3/4 visų genetiškai modifikuotų augalų.

 4. Zenonas said

  Čia kaip su E žymėjimu . Šūkis “jokių E“ – populistinė nesąmonė, nes ir vitaminas C ir citrinos rūgštis turi E markiruotę-žymėjimą.
  Taigi, pesticidais laikomi visi, bet paprastumo dėlei turėjau galvoje tik žmogui kenksmingus, pridariusius genofondui nepataisomą žalą. Kuo toliau “civilizacija“ (agrokultūra) vystosi, tuo selektyvesni “pesticidai“. Bet tam reikalingi ir specialiai suderinti su pesticidais GMO augalai.
  Glifosatas – vienas iš tokių medžiagų. (Tiesa, yra ir čia problema – jis dar ir žuvims gali pakenkti, bet dirvoje nepaprastai greit dvi-trys dienos, suyra į natūralius – nekenksmingus, irimo produktus.) Tie tik į tam tikrą rūšį nukreipti “chemikalai“ – yra nepalyginamas šuolis sprendžiant “Pasaulio pamaitinimo“ uždavinius. To nepasakysi apie visą ikišiolinę p-chemiją: DDT (per kurios nukentėjo paukščių rūšys), trichlorfenoksiacetatus (per kuriuos Europos dirvos užterštos dioksinu), simazinus, defoliantus (kurie Vidurinės Azijos dirvas pavertė amžiams tinkamas tik medvilnei auginti ir užteršė Aralo jūrą ) ir daugybę netikusių atsparių saulei, aktyvuotam deguoniui ir mikroorganizmams chemikalų.
  Bet nesu fanatikas, abejoju vien suinteresuotų “Monsanta“ mokslininkų teiginiais dėl absoliučiai nekenksmingumo, reikia paraleliai tęsti tyrimus, tikrinti pvz.: glifosato metabolinius produktus – ar tikrai visai nekenksmingi, bet tik nereikia ožiuotis prieš GMO. Kito kelio žmonija kol kas nerado.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: