Seimo narys D. A. Barakauskas: tęsiama kova dėl GMO draudimo Lietuvoje

Birželio 10 d., penktadienį, Seimo narys, Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas, Dailis Barakauskas užregistravo įstatymo pataisą, kuria siekiama uždrausti Lietuvos Respublikos saugomose teritorijose bei 5 km atstumu nuo šių teritorijų ribų auginti ir dauginti genetiškai modifikuotus organizmus (GMO), kultūras, augalus bei jų sėklas.

Pasak Seimo nario Dailio Barakausko, GMO augalai yra pranašesni už natūraliai augančius ir dėl to lengvai gali juos išstumti bei suardyti ekologinę pusiausvyrą. „Siekiant išsaugoti mūsų gyvąją gamtą, kraštovaizdį, biologinę įvairovę, be galo svarbu užtikrinti, kad genetiškai modifikuoti organizmai neišplistų Lietuvos saugomose teritorijose – rezervatuose, draustiniuose, gamtos paveldo objektuose, valstybiniuose parkuose, atkuriamuosiuose ir genetiniuose sklypuose, paviršinio vandens telkinių apsaugos zonose“, – sako Dailis Barakauskas.

„Todėl teikiu Seimui svarstyti įstatymo pataisą, kuria siekiama uždrausti šiose teritorijose bei 5 km. spinduliu nuo jų auginti bet kokias GMO kultūras. Keista, kad iki šiol Saugomų teritorijų įstatyme nebuvo numatyta jokių apsaugos priemonių nuo GMO išplitimo.“

5 km atstumas grindžiamas mokslinių tyrimų išvadomis, kad bitės bei kiti vabzdžiai ieškodami medingų plotų gali nuskristi iki 7 km. Taip pat atsižvelgiama ir į tai, kad net be vabzdžių pagalbos GMO gali nevaldomai plisti – pvz. vėjui pernešant rapsų žiedadulkes. Naujai sukurtas stiprus ir atsparus genetiškai modifikuotas augalas gali užvaldyti ir keisti natūraliai besidauginančius augalus bei pažeisti saugomose teritorijose nusistovėjusią ekosistemą.

Panašius apribojimus taiko Bulgarija, kuri draudžia auginti GM kultūras 30 km atstumu nuo valstybės saugomų teritorijų. Seimo nario D. Barakausko teigimu, kol Lietuvoje ir Europoje nėra vieningos nuomonės bei neginčYtinų tyrimų, dėl GMO poveikio žmonių sveikatai ir natūraliai gamtai, būtina taikyti atsargumo principą, siekiant išvengti negrįžtamųjų arba tik sunkiai sugrąžinamų procesų.

Šiuo metu Lietuvos galimybes riboti ar visiškai uždrausti GMO auginimą varžo priimtos Europos Sąjungos direktyvos, tačiau atsižvelgdama į valstybių narių nuolatinius bandymus neįsileisti GMO, Europos Komisija pripažino, jog valstybės narės turi turėti daugiau laisvės apsisprendžiant dėl genetiškai modifikuotų kultūrų auginimo savo šalyse ir pradėjo kai kurių teisės aktų pakeitimo procedūras.

Jau aštuonios valstybės narės – Austrija, Vengrija, Liuksemburgas, Graikija, Prancūzija, Vokietija, Lenkija, Bulgarija yra uždraudusios arba apribojusios GMO auginimą savo teritorijose, kuriems Europos Komisijos sertifikuota agentūra yra išdavusi leidimus. Europos Komisijos pasiūlymus panaikinti šių valstybių priimtas nacionalines apsaugos priemones dėl GMO auginimo Taryba kvalifikuota balsų dauguma atmetė.

LR Seimo kanceliarijos informacija, http://www.sxc.hu nuotr.

Reklama

4 Komentaras »

 1. douktris said

  jei del jewrojuzo direktyvu negalima nustot nuodyt zmoniu, Lietuvai, reikia kuo greiciau is to juzo pasiliuosuot kaip is okupacines organizacijos.

  • Johnsonas said

   Kito kelio nėra – Lietuva bus laisva kai bus laisvi jos piliečiai, vadinasi von iš kraugerių klano NATO ir von iš gobšuolių klubo jevreisajuzo.

 2. Bites nešioja žiedadulkes 25km atstumu o ne 5km 🙂

 3. vytenis said

  gražu žiūrėt į žmonių naivumą 🙂

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: