EP siūlo daugiau galių valstybėms uždrausti auginti genetiškai modifikuotas kultūras

Valstybės turi turėti daugiau lankstumo nuspręsti neleisti jose auginti net ir tas genetiškai modifikuotas kultūras, kurioms auginti ES yra išdavusi leidimą. Tokią poziciją antradienį priėmė Europos Parlamentas (409 balsai už, 224 prieš, 33 susilaikė). Tikėtinas antrasis svarstymas.

©BELGA/EUREKA

Europos Komisija siūlė suteikti Sąjungos šalims teisę neleisti jose auginti genetiškai modifikuotų kultūrų tik remiantis kitais motyvais negu aplinkosauga ar žmonių sveikata, nes suteikdama leidimą Europos maisto saugos agentūra (EMSA) jau būna išnagrinėjusi šiuos motyvus. Tokie motyvai galėtų būti, pavyzdžiui, socioekonominiai (pavyzdžiui, dideli apsaugos priemonių kaštai) arba geografiniai. Tuo tarpu europarlamentarai siekia, kad valstybės ar jų regionai galėtų neleisti auginti šių kultūrų ir atsižvelgdamos į aplinkosaugą, jei yra papildomų moksliškai pagrįstų motyvų, į kuriuos EMSA neatsižvelgė, pavyzdžiui, atsparumas pesticidams, užkrato galimybė, vietinės biologinės įvairovės išsaugojimas ar alternatyvių žemės ūkio metodų plėtra.

Šiuo metu ES yra suteikusi leidimą to pageidaujančioms jos narėms auginti genetiškai modifikuotus kukurūzus bei krakmolui skirtas bulves. Šiuo metu tokius kukurūzus augina Čekija, Ispanija (80 proc.), Portugalija, Rumunija bei Slovakija, o bulves – Čekija, Švedija ir Vokietija. Tuo tarpu kai kurios kitos šalys yra pasinaudojusios esama apsaugos sąlyga ir uždraudusios jas auginti. Svarstomas teisės aktas suteiktų valstybėms daugiau galių neleisti auginti tokių kultūrų savo teritorijoje. Kadangi dėl to dar nepasiekta sutarimo ES Taryboje, tikėtinas antrasis svarstymas.

Šis reglamentas taikomas tik genetiškai modifikuotų kultūrų auginimui – juo remdamosi valstybės negalės uždrausti prekiauti genetiškai modifikuotais produktais, juos įvežti ir pan., taip pat vykdyti biotechnologinius tyrimus.

Dėl šio teisės akto dar deramasi su ES Taryba, todėl tikėtinas antrasis svarstymas.

Daugiau:

Priimtas tekstas bus paskelbtas čia (pasirinkti 2011-07-05)
Diskusijos vaizdo įrašas (pasirinkti 2011-07-05)
Pranešėjas Corinne Lepage (ALDE, FR)

Europos Parlamento informacija

Valstybės narės dėl GMO auginimo apsispręs pačios

2011 m. liepos 5 d. Europos Parlamentas pritarė siūlymui valstybėms narėms suteikti kompetenciją pačioms apsispręsti dėl GMO auginimo jų teritorijoje.

Pasak Europos Parlamento narės Radvilės Morkūnaitės, genetiškai modifikuoti organizmai – labai kontraversiškas klausimas. „Tai rodo ir Europos gyventojų nuomonės tyrimai: net 61 proc. Europos gyventojų iš GMO pagamintų maisto produktų vartojimas kelia nerimą ir tokia pati dalis europiečių nepritaria paskatoms plėtoti iš GMO pagamintų maisto produktų gamybą, tačiau reikia pripažinti, kad nemaža dalis (21 proc.) Europos gyventojų – GMO vertina palankiai ir teigia tikį, jog žalingo poveikio ateities kartoms jie neturėtų sukelti“, – teigia europarlamentarė.

Anot Morkūnaitės, todėl ir diskusijų tiek nacionaliniu, tiek europiniu lygiu dėl šių produktų auginimo yra labai daug. „GMO šalininkai kalba apie maisto stygiaus pasaulyje pašalinimą, oponentų argumentai – nuo moralinių iki visuomenės sveikatos“, – pasakoja EP narė.

„Deja, kol kas nei vieni, nei kiti nėra pakankamai pagrįsti moksliškai. O tai reiškia, kad neįmanoma rasti visoms valstybėms vienodo sprendimo. O požiūris valstybėse narėse – taip pat skiriasi. Todėl siūlymas leisti valstybėms pačioms suteikti galimybę riboti GMO auginimą jų teritorijose – labai teisingas“, – įsitikinusi EP narė R.Morkūnaitė.

Tačiau, europarlamentarės teigimu, vertinant šiandien priimtą sprendimą svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad jam įsigaliojus reikės pasirūpinti, jog valstybėms narėms būtų privaloma imtis priemonių, kad GMO nepatektų į kitus produktus ar neišplistų iš auginamos teritorijos į kitas šalis.

Bernardinai.lt

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: