Seimas priėmė Dailio Barakausko inicijuotas pataisas dėl sodų bendrijų apsaugos nuo GMO ir susirinkimų tvarkos supaprastinimo

Birželio 29 d. Seimas priėmė du svarstytus projektus apjungusį Sodininkų bendrijų įstatymo pataisų projektą Nr. XIP-4064(3) su Dailio Barakausko inicijuotomis pataisomis dėl sodų bendrijų apsaugos nuo GMO ir susirinkimų tvarkos supaprastinimo.

„Sodininkų bendrijų pirmininkai bei atstovai ne kartą yra išreiškę nuogąstavimą dėl galimo genetiškai modifikuotų organizmų ir kultūrų plitimo, jei sodininkų bendrijų teritorijose ar šalia jų būtų pradėti auginti genetiškai modifikuoti organizmai (GMO),“ – sakė Dailis Barakauskas.  „Sodininkai savo žemėje, kuri prilyginama žemės ūkio paskirties žemei, augina daržoves, gėles, bites savo poreikiams ir yra suinteresuoti, kad jos augtų ekologiškos. Todėl inicijavau pataisas, draudžiančias šiose teritorijose bei 5 km atstumu nuo jų auginti GMO.“

5 km atstumas grindžiamas mokslinių tyrimų išvadomis, kad bitės bei kiti vabzdžiai ieškodami medingų plotų gali nuskristi pirmyn atgal iki 7 km ir tokiu būdu pernešti GMO turinčių kultūrų žiedadulkes. Taip pat reikia atsižvelgti ir į tai, kad net be vabzdžių pagalbos GMO gali išplisti – pvz. vėjui pernešant rapsų žiedadulkes. Naujai sukurtas stiprus ir atsparus genetiškai modifikuotas augalas gali užvaldyti ir keisti natūraliai besidauginančius augalus ir pažeisti nusistovėjusią ekosistemą.

Seimo narys Dailis Barakauskas teigia, kad kol tiek Lietuvoje, tiek Europoje nėra vieningos nuomonės ir neginčytinų tyrimų dėl GMO poveikio žmonių sveikatai ir natūraliai gamtai, būtina taikyti atsargumo principą, siekiant išvengti negrįžtamųjų arba tik sunkiai sugrąžinamų procesų.

Seimas taip pat priėmė D. Barakausko teiktą įstatymo pataisą, kuri palengvins Lietuvos sodų bendrijų valdymą ir supaprastins susirinkimų šaukimo tvarką.

„Sodų bendrijų įstatyme buvo numatyti pertekliniai reikalavimai dėl dalyvaujančių kvorumo pakartotiniame susirinkime. Pirmininkams tekdavo šaukti net keletą pakartotinių susirinkimų, kol pavykdavo sukviesti reikiamą bendrijos narių skaičių. Kvorumo reikalavimas tokiems susirinkimams apsunkino bendrijų valdymą, sprendimų priėmimą. – sakė Dailis Barakauskas.

Dėmesį į šią problemą atkreipė bei teikti įstatymo pataisą paskatino „Vilniaus sodų susivienijimo“ pirmininkas Vladislovas Butkevičius. Kovo mėnesį partija Tvarka ir teisingumas su šiuo susivienijimu pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kuri sudaro galimybes kryptingai ir koordinuotai spręsti dar neišspręstas ir naujai iškylančias Lietuvos sodininkų problemas.

Lietuvoje įregistruotos 1,8 tūkst. sodininkų bendrijų vienija 220 tūkst. narių. Vien Vilniuje įregistruotos 238 sodininkų bendrijos, o Kaune 161.

LR Seimo kanceliarijos, Dailio Alfonso Barakausko informacija

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: