JAV ūkininkai įspėja ES: neikite GMO keliu

Europos žemės ūkiui būtų padaryta nepataisoma žala, jei Europos Komisija sektų JAV ir leistų auginti herbicidams atsparius genetiškai modifikuotus augalus, įspėjo „Greenpeace“. Organizacija taip teigė remdamasi atlikta ataskaita – prognoze, kaip Europą paveiktų padidėjęs herbicidų naudojimas, susijęs su herbicidams atspariais genetiškai modifikuotais (GM) augalais. Europos Komisija šiuo metu svarsto ir gali 2013 m. pradžioje priimti sprendimą leisti auginti 19 herbicidams atsparių GM kultūrų. (1)

Organizacija „Greenpeace“ garsiam žemės ūkio ekonomistui dr. Charles‘ui Benbrookui (2) pavedė atlikti ataskaitą „Glifosatui atsparūs augalai Europos Sąjungoje“ (“Glyphosate tolerant crops in the EU”), kurioje naudojami duomenys, pagrįsti JAV herbicidams atsparių genetiškai modifikuotų augalų auginimo patirtimi. Ataskaitoje prognozuojami glifosato naudojimo pokyčiai – kai kuriais atvejais iki 15 kartų daugiau – per 14 metų laikotarpį (2012–2025 m.) pradėjus Europoje auginti herbicidams atsparius genetiškai modifikuotus kukurūzus, sojas ir cukrinius runkelius.

Pasak dr. Ch. Benbrooko, JAV ūkininkai jau dabar deda pastangas norėdami rasti išeitį iš padėties, į kurią yra įkliuvę. Pasikliovimas herbicidams atspariais augalais JAV buvo apie dvidešimties glifosatui atsparių piktžolių atsiradimo ir spartaus plitimo priežastimi, tas padidino ūkių gamybos išlaidas, taip pat herbicidų, reikalingų išvengti didžiulių derliaus nuostolių, kiekį ir ekotoksiškumą.

Ši nuotaika atsispindi ir „Greenpeace“ dokumentiniame filme „Growing Doubt“ („Auganti abejonė“), filmuotame Argentinoje ir JAV, kur ūkininkų bendruomenės kalba apie tai, kaip herbicidams atsparių augalų monokultūros paveikė jų ekonomiką, aplinką ir visuomenę. Du filme rodomi JAV ūkininkai, Wendelas Lutzas ir Wesas Shoemyeris, taip pat keliavo į Europą norėdami įspėti ūkininkus apie gresiantį panašų į jų likimą.

„Iki šiol ES laikėsi labai tvirtai. Ji vis dar turi galimybę išlaikyti savo nepriklausomybę, išsaugoti savo vientisumą,“ – sakė Wesas Shoemyeris. „Ji turi dabar palaikyti ūkininkus, turi galvoti apie pasekmes. ES gali būti tikra, kad jei tik leis dominuoti įmonėms, tokios bendrovės kaip „Monsanto“ pareikalaus iš esmės visko, ką rinka gali pakelti.“

Dr. Ch. Benbrooko prognozė Europai piešia itin niūrų paveiklą: jei ES ūkininkai priimtų herbicidams atsparių genetiškai modifikuotų augalų technologiją taip pat greitai, kaip JAV, glifosato naudojimas kukurūzų pasėliams – svarbiausiai ir plačiausiai auginamai kultūrai Europoje – iki 2025 m. padidėtų daugiau nei 1000 % palyginti su dabartiniu naudojimu, ir bendras herbicidų naudojimas padidėtų dvigubai.

„Mes jau matėme, kas atsitiko ūkininkų bendruomenėms Argentinoje ir JAV, ir dr. Ch. Benbrooko ataskaita nupiešia aiškų vaizdą, kas įvyktų čia, jei šie augalai būtų leidžiami“, – sakė Lasse Bruunas, „Greenpeace International“ atstovas. Jis tikėjosi, kad Europos Komisija atkreips dėmesį į šiuos įspėjimus, atmes herbicidams atsparių genetiškai modifikuotų augalų auginimo paraiškas Europoje ir iš esmės sustiprins genetiškai modifikuotų augalų rizikos vertinimo procedūrą.

Pastabos:

1. Šiuo metu Europos Sąjungoje laukia patvirtinimo 26 genetiškai modifikuoti augalai. 19 iš jų genetiškai modifikuoti, kad būtų atsparūs herbicidams.

2. Dr. Charles‘as Benbrookas yra Vašingtono valstijos universiteto Žemdirbystės ir gamtos išteklių palaikymo centro (angl. – Center for Sustaining Agriculture and Natural Resources) profesorius. Neseniai paskelbė pirmąjį mokslinį (peer-reviewed) darbą, kuriame vertinama genetiškai modifikuotų herbicidams atsparių augalų poveikis pesticidų naudojimui, pagrįstą išsamia viešai prieinamų JAV Žemės ūkio departamento Nacionalinės žemės ūkio statistikos tarnybos (angl. – National Agriculture Statistics Service) duomenų analize.

3. Ataskaitos santrauka:

http://www.greenpeace.org/international/Global/international/briefings/agriculture/2012/HTGE/Benbrook-Report-Summary.pdf

Visa ataskaita:

http://www.greenpeace.org/international/Global/international/publications/agriculture/2012/GI_Herb_Use_FINAL_10-18-12.pdf

 Parengta pagal „Greenpeace“ informaciją

Reklama

Komentarų: 1 »

  1. Johnsonas said

    Reblogged this on Johnsono ne'Blog'as.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: