Europos Komisija ir EMST sutarė, kad reikia atlikti dviejų metų trukmės GMO tyrimus

laboratorine ziurkeeRugsėjo 17 d. EU Food Policy, remdamasis informacija iš praėjusios savaitės ketvirtadienį vykusio Europos maisto saugos tarnybos (EMST, angl. EFSA) valdybos posėdžio, pranešė, kad EMST ir Europos Komisija susitarė, jog reikia atlikti dviejų metų trukmės GMO maitinimo tyrimus su graužikais. Europos maisto saugos tarnyba anksčiau labai priešinosi ilgalaikiams tyrimams. Jos GMO ekspertų grupė teigė, kad net 90-ties dienų tyrimai nėra moksliškai svarbūs.

Ladislav Miko, Europos Komisijos Sveikatos ir vartotojų reikalų direktorato generalinio direktoriaus pavaduotojas, atsakingas už maisto grandinės klausimus, kalbėdamas Europos maisto saugos tarnybos posėdyje, sakė, kad Europos Komisija nori finansuoti dviejų metų trukmės graužikų maitinimo GMO tyrimus. Šiame posėdyje buvo aptariamas prof. G.-E. Seralini atlikto prieštaringai vertinamo viso gyvenimo trukmės tyrimo apie GM kukurūzų toksikologinį poveikį EMST vertinimas. L. Miko sakė, kad ieškoma lėšų „išbandyti“ ilgesnės trukmės tyrimų metodą.

Europos maisto saugos tarnybos vykdomoji direktorė Catherine Geslain-Lanéelle nurodė, kad būtų tiriami MON810 kukurūzai, o ne NK603 – genetiškai modifikuoti kukurūzai, kuriuos naudojo prof. Seralini. Ji pasiūlė Europos maisto saugos tarnybos pagalbą parengiant ilgalaikius tyrimus, ypač daug dėmesio skiriant jų metodologijai. Ji taip pat sakė, kad EMST pati galėtų atlikti tyrimus ir kad Europos Komisija tik turėtų apsvarstyti, kaip ilgalaikiai tyrimai gali būti finansuojami.

Didelio atgarsio susilaukęs prof. Seralini NK603 tyrimas, kaip teigiama, parodė, kad GM kukurūzai sukėlė vėžį žiurkėms, kurios buvo šertos jais visą šių žiurkių gyvenimą – apie dvejus metus. EMST ir kitos ES agentūros teigė, kad tyrimo metodologija turėjo trūkumų ir nepalaikė jo išvadų. Tačiau vis dėlto Europos maisto saugos tarnybos valdybos posėdyje sutarta, kad reikia ilgalaikių tyrimų, ir dabar tik keliamas klausimas, kaip juos finansuoti.

Požiūrį, kad reikia ilgalaikių tyrimų, taip pat remia kai kurios ES valstybės narės, įskaitant Prancūziją ir Belgiją.

Tai pirmas kartas, kai EMST parodė norą atlikti ilgalaikius GMO tyrimus. Tačiau kitas klausimas yra EMST noras / galimybė atlikti moksliškai griežtą tyrimą, atsižvelgiant į EMST interesų konfliktus ir tai, kad EMST, pritardama GM augalų įteisinimams Europos Sąjungoje, priėmė nemažai biotechnologijų pramonės užsakytų ar atliktų studijų, kurių daugelis atrodo sukonstruotos taip, kad užmaskuotų, o ne atskleistų problemas. Taigi tyrimo struktūra bus labai svarbus klausimas, taip pat mokslininkų pasirinkimas, atsižvelgiant į įrodymus, kad yra aiškus ryšys tarp GMO tyrimų palankių rezultatų ir autoriaus sąsajų su biotechnologijų pramone. Žr.
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0306919210001302

Kaip nurodė organizacija GM Free Cymru, yra kelios problemos, kylančios iš EMST ir Europos Komisijos pareiškimų. Pirma, svarbu, kad būtų atliekami patys GM produktų saugumo tyrimai, laboratorijose, o ne teoriniai tyrimų metodologijos nagrinėjimai. Antra, yra rimtų įtarimų, kad EMST gali bandyti „išsisukti“ su paprastais maitinimo tyrimais, tokiais kaip daugelis pateikiamų norint įteisinti naujus GMO. Jie nėra saugumo ar toksinio poveikio tyrimai, jie tik skirti išsiaiškinti, ar konkretus GMO yra mitybine prasme ekvivalentiškas, yra daug pigesni ir, žinoma, sukonstruoti taip, kad nebūtų rasta jokių fiziologinių pokyčių.

Atkreiptinas dėmesys, kad EMST nesirengia tirti NK603 kukurūzų, kuriuos tyrė prof. G.-E. Seralini. Galima manyti, kad EMST baiminasi, jog tai gali suteikti patikimumo tyrimui, kurį ji stengėsi atmesti. Tačiau, kita vertus, ar gali būti geresnis prof. Seralini tyrimo svarbos liudijimas nei šis politikos pasikeitimas, atsižvelgiant į tai, kad EMST anksčiau priešinosi net 90 dienų trukmės tyrimams?

Parengta pagal EU Food Policy, GMWatch ir GM Free Cymru informaciją

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: