Tyrimas patvirtino, kad auginant GM augalus pesticidų sunaudojama daugiau

pesticidai, nuotrauka courtesy of andypowe11 via flickr

andypowe11 via flickr nuotr.

Priešingai dažnai kartojamiems teiginiams, kad dabartiniai genetiškai modifikuoti (GM) augalai sumažina pesticidų naudojimą, atlikus 16 metų laikotarpį apimantį tyrimą nustatyta, kad auginant genetiškai modifikuotus augalus Jungtinėse Amerikos Valstijose pesticidų naudojimas padidėjo. Neseniai paskelbtas tyrimas rodo, kad JAV ūkininkai naudoja daugiau pavojingų pesticidų kovai su piktžolėmis ir kenkėjais, daugiausia dėl to, kad genetiškai modifikuoti augalai auginami plačiu mastu ir tai sukelia herbicidams atsparių piktžolių – „superpiktžolių“ – ir sunkiai išnaikinamų kenkėjų daugėjimą.

Tyrimą atliko Vašingtono valstijos universiteto profesorius Charles‘as Benbrookas. Jis paskelbtas recenzuojamame (peer-reviewed) žurnale Environmental Sciences Europe. Tyrimo išvados grindžiamos išsamia viešai prieinamų duomenų iš JAV Žemės ūkio departamento Nacionalinės žemės ūkio statistikos tarnybos analize.

Ch. Benbrookas nustatė, kad auginant tris genetiškai modifikuotus herbicidams atsparius augalus – medvilnę, sojos pupeles ir kukurūzus – herbicidų naudojimas JAV iš tikrųjų padidėjo. Būtent herbicidams atsparių piktžolių plitimas gerokai padidino sunaudojamų herbicidų kiekį.

Anot atlikto tyrimo, nuo 1996 metų, kai pradėti auginti genetiškai modifikuoti augalai, iki 2011 m. bendras pesticidų naudojimas padidėjo 404 mln. svarų. Iš jų herbicidų naudojimas per 16 metų laikotarpį išaugo 527 mln. svarų, o insekticidų naudojimas sumažėjo 123 mln. svarų.

Ch. Benbrooko darbas kvestionuoja herbicidams ir vabzdžiams atsparių genetiškai modifikuotų augalų, kuriais buvo siekiama ūkininkams palengvinti piktžolių naikinimą ir apsaugoti augalus nuo žalingų kenkėjų, reikšmę.

Herbicidams atsparūs augalai buvo pirmieji pradėti auginti genetiškai modifikuoti augalai. Juos pristatė kompanija Monsanto 1996 m. Pirmiausia pradėtos auginti „Roundup Ready“ sojos pupelės, po to sekė kukurūzai, medvilnė ir kiti augalai. „Roundup Ready“ augalai yra modifikuoti, kad būtų atsparūs Monsanto herbicidui raundapui (angl. Roundup).

Augalai buvo tikras atradimas ūkininkams, kurie galėjo lengvai išnaikinti piktžoles nepakenkdami savo pasėliams. Ch. Benbrooko analizė rodo, kad herbicidams atsparūs augalai labai gerai „veikė“ pirmuosius keletą auginimo metų, tačiau per didelis pasikliovimas šia technologija paskatino piktžolių pokyčius ir atsparių piktžolių plitimą. Pastaraisiais metais daugiau nei dvidešimt piktžolių rūšių tapo atsparios raundupo pagrindiniam ingredientui glifosatui. Ūkininkams tenka naudoti vis daugiau tiek glifosato, tiek kitų herbicidų siekiant kontroliuoti vadinamąsias „superpiktžoles“: jie priversti didinti herbicidų (ypač glifosato) naudojimo normas, purkšti dažniau ir į purškimo programas įtraukti naujus herbicidus.

„Atsparios piktžolės tapo didele problema daugeliui GM pasėlius auginančių ūkininkų, ir dabar kiekvienais metais reikalingą herbicidų kiekį padidina maždaug 25 proc.“, – teigė Ch. Benbrookas.

Metinis herbicidų, reikalingų kontroliuoti vis atsparesnes piktžoles GM pasėlių plotuose, kiekis išaugo nuo 1,5 mln. svarų 1999 m. iki maždaug 90 mln. svarų 2011 m.

Charles Benbrook

Charles’as Benbrookas. Washington State University nuotr.

Panašiai, Bt kukurūzų ir medvilnės, genetiškai modifikuotų, kad būtų toksiški tam tikriems vabzdžiams kenkėjams, auginimas skatina kenkėjų, atsparių šių augalų gaminamam toksinui, atsiradimą. Nuo 1996 m. iki 2011 m. insekticidų naudojimas sumažėjo 28 proc., tačiau dabar kyla.

„Palyginti neseniai atsiradusios ir pradėjusios plisti kenkėjų populiacijos, atsparios Bt kukurūzų ir medvilnės gaminamam toksinui, pradėjo didinti insekticidų naudojimą, ir toliau tai darys“, – teigė Ch. Benbrookas.

Genetiškai modifikuoti herbicidams atsparūs ir Bt augalai dabar dominuoja JAV žemės ūkyje, jie užima apie 95 proc. sojos pupelių ir medvilnės ploto bei daugiau nei 85 proc. kukurūzų ploto.

„Reikalai greitai blogėja“, – sakė Ch. Benbrookas interviu. „Siekiant kontroliuoti sparčiai plintančias atsparias piktžoles, ūkininkai yra priversti naudoti senesnius, pavojingesnius herbicidus. Siekiant sustabdyti, kad kukurūzų ir medvilnės kenkėjai neišvystytų atsparumo Bt toksinui, Bt augalus auginantys ūkininkai prašomi purkšti insekticidus, kuriuos šie genetiškai modifikuoti kukurūzai ir medvilnė turėjo pakeisti.“

Parengta pagal Vašingtono valstijos universiteto ir Reuters informaciją.

—–

Tyrimo pagrindinių išvadų santrauką kartu su svarbiais tyrime naudojamų terminų apibrėžimais galima rasti čia: http://bit.ly/esebenbrookmajor.

Ch. Benbrooko tyrimą „Genetiškai modifikuotų augalų poveikis pesticidų naudojimui JAV – pirmieji šešiolika metų“ (“Impacts of genetically engineered crops on pesticide use in the U.S. — the first sixteen years“) galima rasti čia: http://bit.ly/esebenbrook2012.

Reklama

6 Komentaras »

 1. Plačiau said

  Pora straipsniukų šia tema:

  Tom Philpott. How GMOs Unleashed a Pesticide Gusher

  http://www.motherjones.com/tom-philpott/2012/10/how-gmos-ramped-us-pesticide-use

  Chuck Benbrook. Hard lessons emerge from new study on the impacts of GE crops on pesticide use

  http://organicfarms.wsu.edu/blog/sustainability-blog/gecrops/

 2. Johnsonas said

  Reblogged this on Johnsono ne'Blog'as.

 3. ofu said

  http://ziurim.lt/filmas/14167-korporacija-maistas-food-inc

 4. […] Jungtinėse Amerikos Valstijose buvo toksiškų cheminių medžiagų sąnaudų padidėjimas. Ch. Benbrookas nustatė, kad nors Bt savybė iš tikrųjų leido ūkininkams purkšti žymiai mažiau insekticidų, šį […]

 5. […] Jungtinėse Amerikos Valstijose buvo toksiškų cheminių medžiagų sąnaudų padidėjimas. Ch. Benbrookas nustatė, kad nors Bt savybė iš tikrųjų leido ūkininkams purkšti žymiai mažiau insekticidų, šį […]

 6. […] BIO formuluotėje yra labai abejotini. Vašingtono valstijos universiteto mokslininkas Charles‘as Benbrookas parodė, kad GMO grynasis poveikis Jungtinėse Amerikos Valstijose buvo toksiškų cheminių […]

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: