ES laikinai įšaldo naujų GM augalų auginimo įteisinimą

Tonio Borg. ©EPA/BGNES nuotr.

Europos Komisija artimiausiais mėnesiais neplanuoja uždegti žalios šviesos naujiems genetiškai modifikuotiems (GM) augalams, nes pirmiausia norima susitarti dėl teisės akto projekto, kuris leistų valstybių narių vyriausybėms individualiai nuspręsti, auginti ar uždrausti GM augalus, sausio 22 d. sakė ES Sveikatos ir vartotojų apsaugos komisaro atstovas.

Siekdama išeiti iš ES sprendimų priėmimo dėl genetiškai modifikuotų augalų aklavietės, 2010 m. Europos Komisija pasiūlė teisės akto projektą, kuris turėjo sudaryti sąlygas kai kurioms šalims naudotis GMO technologija, tuo pačiu leidžiant kitoms taikyti auginimo draudimus.

Tačiau pasipriešinus Prancūzijai, Vokietijai ir Didžiajai Britanijai nepavyko pasiekti susitarimo dėl pasiūlymų. Kai kurios šalys, pavyzdžiui, Vokietija, suabejojo, ar projektas yra suderinamas su ES bendrosios rinkos taisyklėmis. Kitos išreiškė susirūpinimą, kad pasiūlymas nesuteiks pakankamai tvirto teisinio pagrindo uždrausti GMO, todėl šie draudimai galėtų būti ginčyjami. Kad Europos Komisijos pasiūlymai įsigaliotų, jiems turi pritarti dauguma valstybių narių vyriausybių ir Europos Parlamentas.

„Mes ketiname aptarti šį klausimą su trijų valstybių narių vyriausybėmis, norėdami pamatyti, ar galime atnaujinti derybas dėl pasiūlymų“, – sakė ES sveikatos ir vartotojų apsaugos komisaro Tonio Borgo atstovas Fredericas Vincentas.

Šiuo metu bet koks Europos Sąjungoje įteisintas auginti GM augalas gali būti auginamas bet kur sąjungos viduje, išskyrus atvejus, kai šalys turi specialių mokslinių priežasčių uždrausti jų auginimą.

Europos Sąjungoje, kur skeptiškų vartotojų ir aplinkos apsaugos grupių pasipriešinimas išlieka stiprus, šiuo metu įteisinta auginimui tik du genetiškai modifikuoti augalai. Palyginimui, Jungtinėse Amerikos Valstijose leidžiama auginti daugiau nei 90 genetiškai modifikuotų veislių, Brazilijoje – apie 30.

Europos Komisijos leidimo auginti šiuo metu laukia septyni GM augalai – šešios kukurūzų veislės ir viena sojų, jau gavę teigiamą ES maisto saugos tarnybos rizikos vertinimą. Šiuos GM augalus sukūrė žemės ūkio verslo tarptautinės kompanijos, įskaitant Monsanto, Dow AgroSciences ir Syngenta

F. Vincentas sakė, kad nėra tikėtina, jog Europos Komisija siūlys įteisinti septynias GM augalų veisles per ateinančias savaites, tačiau atmetė bet kokius pasiūlymus apskritai įšaldyti ES sprendimus dėl genetiškai modifikuotų augalų auginimo.

Komentuodamas šį pranešimą, „Greenpeace“ ES žemės ūkio politikos direktorius Marco Contiero sakė, kad ES atliekami tyrimai šiuo metu negali įvertinti GM augalų saugumo aplinkai ir sveikatai.

„Dėl šios priežasties Europos šalys 2008 metais vieningai paragino Komisiją pataisyti įteisinimo sistemą. Kitas logiškas žingsnis būtų įšaldyti GM augalų įteisinimą ir reformuoti rizikos vertinimų atlikimo būdą. Deja, iki šiol Komisijos reformų bandymai buvo pernelyg nedrąsūs ir jos atsisakymą paskelbti visišką naujų leidimų įšaldymą lemia tai, kad bijoma biotechnologijų pramonės.“

Parengta pagal EurActiv.com (EU freezes approval of new GMO crop cultivation) ir Agriculture.com (Dow Jones Newswires) informaciją.

Reklama

Komentarų: 1 »

  1. Johnsonas said

    Reblogged this on Johnsono ne'Blog'as.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: