Seimo narė R. Baškienė: „Ar sustabdysime genetiškai modifikuotų organizmų plėtrą?“

gmo-aciu-nereikiaKai kurios Europos Sąjungos šalys iš pradžių įsileidusios genetiškai modifikuotus organizmus (GMO), dabar jau imasi priešingų veiksmų – stabdo augalų su GMO auginimą. Galimybe suspenduoti leidimus auginti pasėlius su GMO, kol jų poveikis nebus galutinai ištirtas, jau pasinaudojo Austrija, Vengrija, Liuksemburgas, Graikija, Vokietija ir Prancūzija.

Lietuvoje dažnai pateikiama informacija apie GMO neabejotiną naudą. Lietuvos prekybos tinkluose parduodami maisto produktai (kiaušiniai, pienas, mėsa), kuriuose yra GMO. Jie į produktus pateko per pašarus, kuriuose yra genetiškai modifikuotų organizmų. Iki šiol vartotojai nėra pakankamai informuojami apie maisto sudėtyje esančius priedus, nežino, ar maisto ruošimo procese kavinėse ar restoranuose nebuvo naudotas iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių pagamintas aliejus bei kiti produktai. GMO žymėjimas produktuose būtinas, tik kai jo yra virš 0,9 proc. Laboratorijos, beje, ir Lietuvoje esančios, geba nustatyti GMO kiekį 0,0 proc. tikslumu, tačiau vadovaujamasi liberaliu Europos Sąjungos reglamentavimu. Jau dabar Latvija, Austrija, Šveicarija, Graikija skelbiasi laisvomis nuo GMO zonomis.

„Daug šalių rado būdų kaip užkirsti kelią GMO plitimui, tačiau, ar yra pakankamai politinės valios tai padaryti Lietuvoje? Minėtas problemas kėlėme dar praėjusioje Seimo kadencijoje. Įstatymų projektai, ribojantys GMO naudojimą, teikiami Seimo pavasario sesijoje, vėl diskutuosime, rengsime konferencijas ir reikalausime imtis konkrečių veiksmų”, – teigė Seimo narė, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė Rima Baškienė.

Kovo 20 d., Tarptautinės Žemės dienos proga, Seimo Europos informacijos biure surengta konferencija „Socialiai atsakingas verslas ir GMO”, kurios metu su mokslininkais, nevyriausybinių organizacijų, verslo įmonių atstovais tartasi, kaip sugriežtinti GMO produktų ženklinimą, skatinti produkcijos be GMO gamybą, užtikrinti tinkamą Lietuvos gyventojų informavimą šiuo klausimu. Buvo pateiktas rezoliucijos „Dėl nuoseklios valstybės politikos genetiškai modifikuotų organizmų atžvilgiu” projektas, kuriuo siekiama užtikrinti deramą Lietuvos gamintojų ir vartotojų apsaugą nuo GMO, bei pasiūlyta Lietuvos Vyriausybei paskelbti principinę poziciją prieš GMO – vienu iš pagrindinių sveikatos ir žemės politikos tikslų. Vyriausybė raginama siekti, kad Lietuvos Respublikos institucijos priimtų įpareigojantį reguliavimą ženklinti visą GMO produkciją, įskaitant ir gyvulinę (pieną, mėsą ir kiaušinius), pagamintą šeriant gyvulius GMO pašarais, skatinti Lietuvos gamintojus atsisakyti pašarų su GMO importo ir naudojimo, nuolat informuoti Lietuvos gyventojus apie sveikos gyvensenos ir sveiko maisto privalumus.

LR Seimo kanceliarijos informacija

Reklama

Komentarų: 1 »

  1. douktris said

    Reblogged this on Douktris's Blog.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: