Lietuva ruošiasi atstovauti ES pozicijai GMO klausimais

rapsu laukasŠiandien į Aplinkos ministerijos surengtą seminarą, skirtą su genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) naudojimu susijusiems klausimams, susirinko valstybės institucijų atstovai, mokslininkai, GMO valdymo priežiūros komiteto nariai, žymūs tarptautiniai ekspertai.

Jie aptaria GMO naudojimo problemas, kurios tampa vis aktualesnės Europos Sąjungos bendruomenei. Su GMO teikiama nauda ar galima žala susiję klausimai vis dažniau tampa svarstymų tema. Kaip sakė Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento GMO skyriaus vedėja Odeta Pivorienė, pastaraisiais metais jaučiamas stiprėjantis spaudimas Bendrijai plačiau atverti vartus GMO.

Netrukus, kai Lietuva pirmininkaus ES Tarybai, mūsų šalis pasauliniu mastu turės atstovauti Bendrijos pozicijai ir GMO klausimais. ES šalys yra ratifikavusios Jungtinių Tautų Biologinės įvairovės konvencijos Kartachenos biosaugos protokolą – pagrindinį dokumentą, reguliuojantį gyvų genetiškai modifikuotų organizmų naudojimą tarptautiniu mastu. Jo tikslas – užtikrinti reikiamą gyvų modifikuotų organizmų, galinčių sukelti neigiamą poveikį biologinės įvairovės išsaugojimui ir tolydžiam jos naudojimui, saugumą šių organizmų saugaus perdavimo, apdirbimo ir naudojimo srityse, atsižvelgiant ir į riziką žmogaus sveikatai ir ypač į jų tarpvalstybinį judėjimą. Šio tarptautinio susitarimo principais ir grindžiama ES politika. Tačiau, pasak Odetos Pivorienės, padėtį apsunkina tai, kad nėra vienodo ES šalių požiūrio į GMO naudojimą.

Lietuva, kaip ir kitos mažos ES valstybės, laikosi ypatingo atsargumo principo naudojant ir išleidžiant GMO į aplinką. Mūsų šalis yra gavusi prašymų leisti auginti GMO nedideliame plote mokslo tiriamaisiais tikslais, bet nėra išdavusi nei vieno leidimo. Ir ateityje numatoma laikytis atsargumo principo.

Aplinkos ministerijos informacija

Reklama

Komentarų: 1 »

  1. Zenonas Jančys said

    Reikėtų daugiau dėmeso ir lėšų GMO poveikio i aplinką tyrimui – tas leistų tobulinti GMO žmogaus-aplinkos sveikatai naudinga kryptimi. Dabar gi viskas primityviai nukreipta uždraudimo kryptimi – menkų netikusių kabliukų ieškojimui, siekiama uždrausti tai, kas neišvengiama.
    Su peiliu prieš traukinį, kai galima nusipirkti bilietą ir važiuoti į priekį.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: