DNR iš genetiškai modifikuotų augalų yra randama piene ir gyvūnų audiniuose

parseli*Genetiškai modifikuotų kukurūzų ir sojos pėdsakai ožkų, žuvų ir kiaulių organizmuose.

Testbiotech tyrimas rodo, jog DNR fragmentai iš genetiškai modifikuotų augalų yra vis dažniau randami gyvūnų audiniuose, pavyzdžiui, piene, vidaus organuose ir raumenyse. 2010 m. balandį mokslininkai iš Italijos pranešė apie genetiškai modifikuotų sojų DNR sekas ožkų piene. Manoma, kad šie DNR fragmentai patenka į kraują iš virškinamojo trakto ir tuomet iš ten pasiekia tešmenį ir pieną. Specifinės DNR pėdsakai taip pat buvo nustatyti vaikų, kuriems buvo duodamas ožkų pienas, organizme.

Šie duomenys, kad DNR fragmentai buvo rasti gyvūnų, kurie buvo maitinami genetiškai modifikuotais augalais, audiniuose, nėra pirmieji. Prieš kelis metus genetiškai modifikuotų kukurūzų DNR buvo surasta mėginiuose, paimtuose iš kiaulių. Neseniai atlikus tyrimus rasta genetiškai modifikuotų augalų pėdsakų žuvų, būtent, vaivorykštinio upėtakio ir tilapijos, organuose. Žuvyse genų sekos buvo rastos beveik visuose vidaus organuose.

„Pastarosios publikacijos galėtų paremti poziciją tų, kurie pasisako už tokių produktų, kaip mėsa, pienas ir kiaušiniai ženklinimą, kai jie yra gauti iš gyvūnų, maitinamų genetiškai modifikuotais augalais. Jei DNR atrankos metodai taps dar geresni, šie pėdsakai ateityje bus randami dažniau“, – sakė Christophas Thenas iš Testbiotech. „Iki šiol nėra įmanoma aptikti kiekvienu atveju. Atrodo, kad dažniausiai šie pėdsakai pasitaiko žuvyje.“

Praeityje keli ekspertai, o taip pat Europos maisto saugos tarnyba (angl. European Food Safety Authority, EFSA) laikėsi nuomonės, jog specifiniai DNR fragmentai, susiję su transgenine medžiaga, negali būti aptikti gyvūnuose. Jau daugelį metų yra žinoma, jog apskritai DNR iš augalų nėra visiškai suskaidoma virškinamajame trakte ir gali būti rasta vidaus organuose, kraujyje ir netgi pelių palikuonyse.

Testbiotech nuomone, privalomas šių produktų ženklinimas yra svarbus vartotojams, kurie trokšta daugiau aiškumo, kaip genetiškai modifikuoti augalai yra naudojami. Europoje milijonai tonų genetiškai modifikuotos sojos yra sumaitinama gyvūnams – kiaulėms, naminiams paukščiams ir galvijams. Dauguma ekspertų mano, kad nėra tikėtina, jog iš tų gyvūnų gauti produktai keltų pavojų sveikatai. Vis dėlto yra tolesnių mokslinių tyrimų poreikis, nes nustatyta, kad dėl nežinomų priežasčių kai kurių fermentų aktyvumas vaikų organizmuose, kurie buvo maitinami ožkos pienu, turinčiu specifinės DNR, buvo sustiprėjęs.

Šiek tiek literatūros:

Ožkos
Tudisco R, Infascelli F, Cutrignelli MI, Bovera F, Morcia C, Faccioli P, Terzi V. (2006b) Fate of feed plant DNA monitored in water buffalo (Bubalus bubalis) and rabbit (Oryctolagus cuniculus). Livestock Science 105: 12–18.

Žuvis
Chainark, P. (2008) Availability of genetically modified feed ingredient II: investigations of ingested foreign DNA in rainbow trout Oncorhynchus mykiss. Fisheries Science, 74(2): 380390(11)

Ran,T, Mei, L., Lei, W., Aihua, L., Ru, H., Jie, S (2009) Detection of transgenic DNA in tilapias (Oreochromis niloticus, GIFT strain) fed genetically modified soybeans (Roundup Ready). Aquaculture Research, Volume 40 (12): 13501357

Kiaulės
Mazza, R., Soave1,M., Morlacchini M., Piva, G., Marocco, A. (2005) Assessing the transfer of genetically modified DNA from feed to animal tissues, Transgenic Res. 14: 775784

Sharma R., Damgaard D., Alexander T.W., Dugan M.E.R., Aalhus J.L., Stanford K., McAllister T.A. (2006) Detection of transgenic and endogenous plant DNA in tissues of sheep and pigs fed Roundup Ready canola meal. Journal of Agricultural Food Chemistry 54: 1699–1709.

Tyrimas su pelėmis (augalų DNR atsekimas pelėse ir jų palikuonyse):
Schubbert R., Hohlweg U., Renz D., Doerfler W. (1998) On the fate of orally ingested foreign DNA in mice: chromosomal association and placental transmission to the fetus, Molecular Genetics and Genomics 259: 569576.

EFSA nuomonė:
EFSA (2007) Statement on the fate of recombinant DNA or proteins in the meat, milk or eggs of animals fed with GM feed, http://www.efsa.europa.eu/en/scdocs/scdoc/744.htm

testbiotech

Institute for Independent Impact Assessment in Biotechnology
www.testbiotech.org

Nutekėjusi JAV Sveikatos ir socialinių reikalų departamento (angl. US Deparment of Health & Human Services) atmintinė atskleidžia JAV Maisto ir vaistų administracijos (angl. US Food and Drug Administration, FDA) Veterinarinės medicinos centro (angl. Center for Veterinary Medicine) susirūpinimą, kad toksinai iš GM maisto produktų gali kauptis fermų gyvūnų organizmuose ir susijusį ieškinį, kuris privertė FDA atskleisti kai kuriuos savo slaptus dokumentus apie GMO pavojus:
http://biointegrity.org/list.html.

Parengta pagal:
DNA from transgenic plants found in milk and animal tissue

Vertė Brigita Pupelytė

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: