Ką ES ir JAV laisvosios prekybos sutartis reiškia Lietuvai: genetiškai modifikuotas maistas, asmeniniai europiečių duomenys JAV bendrovėse, ribojimai finansų institucijoms

Dalia Grybauskaite, Barack Obama

President.lt/Dž. G. Barysaitės nuotr.  / Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė ir JAV prezidentas Barackas Obama

Šiandien Vašingtone startuoja JAV ir ES derybos dėl laisvosios prekybos sutarties. Derybose Lietuvai, kaip ES pirmininkaujančiai šaliai, teks ypatingas vaidmuo. Ką Lietuvai reiškia ši istorinė sutartis? (…)

Genetiškai modifikuotas maistas

Šiuo metu ES ir JAV sprendžiamos problemas gali tiesiogiai paliesti Lietuvą. Bene didžiausi nesutarimai, kuriuos šalys turės įveikti, kyla dėl sanitarinių priemonių taikymo maisto pramonėje. ES galioja draudimas įvežti genetiškai modifikuotus maisto produktus. Tuo tarpu JAV beveik visi kukurūzai ir didelė dalis grūdinių kultūrų, kuriomis minta gyvuliai, yra genetiškai modifikuoti.

ES ir JAV kilusį ginčą jau sprendė Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) institucijose. PPO priėmė ES nepalankų sprendimą, motyvuodama tuo, jog šalių narių prekyba ribojama gali būti tik remiantis moksliškai pagrįsta informacijai, jog prekė gali pakenkti valstybės gyventojų sveikatai. JAV argumentai, jog nėra mokslinių įrodymų apie genetiškai modifikuotos jautienos kenksmingumą, buvo svaresni.

ES laikosi bendro principo į rinką neįsileisti produktų, kol jų saugumas nebus įrodytas. Tuo tarpu JAV pozicija kita. Ji pasitiki verslu ir rinkas uždaro tik tiems produktams, kurių pavojus aplinkai įrodytas.

Sunku įvertinti, kokias pasekmes ES žemės ūkiui sukeltų rinkos atvėrimas JAV produkcijai. Ir ne tik dėl genetiškai modifikuotų maisto produktų. JAV skiria nemažas subsidijas žemės ūkiui, todėl kai kurioms mažesnėms ES šalims, kurios gauna mažesnę paramą žemės ūkiui, Lietuva į šį sąrašą taip pat patenka, konkurencijos sąlygos gali labai pasunkėti.

Skaitykite daugiau: 15min.lt.

Reklama

Komentarų: 1 »

  1. Johnsonas said

    Reblogged this on Johnsono ne'Blog'as.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: