Nuo rugsėjo darželiuose vaikai bus maitinami ir vegetariškai

OLYMPUS DIGITAL CAMERASpecialistai sako, kad vaikų maitinimas darželiuose ir mokyklose vis dar neatitinka sveikos mitybos principų. Esą valgiaraštis ugdymo ir švietimo įstaigose formuojamas, atsižvelgiant ne į produktų kokybę, bet į kalorijų skaičių. Tikėtina, kad vaikai valgo ir genetiškai modifikuotus produktus. (…)

Nuotr. iš europeanbahai.wordpress.com

Šlapime – herbicido pėdsakai

Genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) ekspertas Andrejus Gaidamavičius atkreipė dėmesį, kad, siekiant apsaugoti vaikus nuo genetiškai modifikuotų produktų, būtina ženklinti ne tik augalinės, bet ir gyvulinės kilmės produktus, kurie buvo pagaminti naudojant genetiškai modifikuotus pašarus, į Lietuvą iš Pietų Amerikos importuojamus didžiuliais tanklaiviais.

„Tie produktai yra kenksmingi, nes juos auginant naudojama labai daug pesticidų. Chemikalus, kurie pro augalų lapus patenka į visus augalo audinius, vėliau gauname kartu su derliumi“, – apibendrino A.Gaidamavičius.

Jis atkreipė dėmesį, kad glifosatas yra pasaulyje geriausiai parduodama piktžolių naikinimo priemonė ir vienas iš plačiausiai naudojamų herbicidų Europoje. Jis yra plačiai naudojamas žemės ūkyje, parkuose ir viešosiose erdvėse, geležinkelio linijose ir soduose. Jis taip pat yra labai svarbus auginant genetiškai modifikuotus augalus, iš kurių daugelis yra modifikuojami, kad atlaikytų purškimą glifosatu.

Naujausi tyrimai Europoje sukėlė susirūpinimą dėl glifosato saugumo, ypač dėl jo poveikio žmonių sveikatai, labiausiai hormonų sistemai, ir jo poveikio visai aplinkai.

Tyrimas parodė, kad glifosato yra žmonių organizmuose. Tarptautinė žemės draugų organizacija (Friends of the Earth Europe – angl.) užsakė nepriklausomą laboratoriją Vokietijoje ištirti žmonių iš 18 Europos šalių šlapimo mėginius dėl glifosato. Rezultatai parodė, kad cheminės medžiagos pėdsakų rasta mėginiuose iš visų šalių, vidutiniškai 44 proc. mėginių nustatyta glifosato.

„Nustatyta, kad miestiečiai, neturintys nieko bendro su žemės ūkiu ir pesticidais, šlapime turi 20 kartų daugiau glifosato nei leidžiama. Atlikus tyrimą 18-oje valstybių nustatyta, kad 40–90 proc. tyrime dalyvavusių žmonių šlapime buvo rasta herbicido“, – pasakojo GMO ekspertas.

Lietuvoje tyrimas nebuvo atliekamas. Tačiau kaimyninėje Latvijoje žmonių tyrime glifosato rasta 6 iš 11 atvejų, Lenkijoje – 7 iš 10 atvejų.

„Anksčiau buvo sakoma, kad šis herbicidas organizme suskyla, tačiau kaip jis tuomet randamas šlapime nesuskilęs?“ – retoriškai klausė A.Gaidamavičius ir neslėpė galvojąs, kad glifosatas į žmogaus organizmą patenka per augalinės ir gyvulinės kilmės produktus.

Kreips dėmesį į produktų rūšį

„Mes, suaugę žmonės, galime pasirinkti, kokį maistą vartoti, tačiau ką daryti vaikams, kurie ugdymo įstaigose centralizuotai maitinami maistu, kuris atvežamas įmonės, laimėjusios viešųjų pirkimų konkursą už mažiausią kainą. Kokiu maistu tie vaikai iš tikrųjų maitinami, tėvai dažniausiai ir nežino“, – neabejojo A.Gaidamavičius.

Norint apsidrausti nuo to, kad vaikai netaptų genetiškai modifikuotų produktų eksperimentais, siūloma didinti ekologinės produkcijos kiekį racione. Norima, kad per artimiausius trejus metus mažiausiai 40 proc. visų produktų, naudojamų vaikų maitinimui, atkeliautų iš sertifikuotų ekologinių ūkių, pirmenybę teikiant vietos ūkių produkcijai.

Skaitykite daugiau: www.15min.lt

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: