Europos Sąjungos teismas panaikino patvirtinimą genetiškai modifikuotoms BASF „Amflora“ bulvėms

Amflora_bulves

BASFPlantScience nuotr.

* Europos Komisija pažeidė taisykles, kai suteikė patvirtinimą, teigė teismas
* BASF nustojo auginti „Amflora“ bulves Europoje 2012 m.
* Sprendimas kelia daugiau abejonių dėl GMO patvirtinimo taisyklių Europos Sąjungoje

Europos Sąjungos antrasis pagal hierarchiją teismas penktadienį panaikino Europos Komisijos sprendimą leisti ES auginti ir parduoti genetiškai modifikuotas bulves, kurias sukūrė Vokietijos chemijos koncernas BASF.

Europos Sąjungos Bendrasis Teismas teigė, kad Europos Komisija nesilaikė taisyklių patvirtindama „Amflora“ bulves. Šios bulvės yra genetiškai modifikuotos gaminti papildomai krakmolo ir būtų naudojamos popieriaus pramonėje. 

Nors „Amflora“ nebeauginamos Europoje – BASF jas atšaukė 2012 m., minėdama pasipriešinimą technologijai – sprendimas kelia naujų abejonių dėl ES sudėtingos ir dažnai kritikuojamos GM augalų patvirtinimo sistemos.

„Kadangi Komisija iš esmės neįvykdė savo procedūrinių įsipareigojimų, Bendrasis Teismas anuliavo susijusius sprendimus“, – sakė teismas.

Netikėtas „Amflora“ bulvių patvirtinimas 2010 m. buvo tik antrasis kartas, kai genetiškai modifikuotą augalą leista auginti pramoniniais tikslais Europos Sąjungoje, ir susilaukė griežto aplinkosaugos aktyvistų ir vartotojų grupių, kurios stipriai priešinasi technologijai, atsako.

Sprendimą taip pat teisiškai bandė užginčyti Vengrija, remiama kitų ES šalių, nepritariančių GMO, įskaitant Prancūziją, Austriją ir Lenkiją.

Europos Komisija pirmą kartą pasiūlė įteisinti „Amflorą“ auginimui ir pardavimui 2007 m., po teigiamo Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) mokslinio įvertinimo.

Po to, kai ES vyriausybių ministrams ir pareigūnams nepavyko patvirtinti arba atmesti pasiūlymo, Europos Komisija panaudojo savo įgaliojimus ir 2010 metais suteikė patvirtinimą vienašališkai.

Tačiau savo sprendime Bendrasis Teismas teigė, kad po to, kai 2009 m. buvo paskelbta atnaujinta EFSA mokslinė nuomonė, Europos Komisija turėjo pateikti naujus pasiūlymus ES vyriausybėms dėl patvirtinimo, o ne tiesiog priimti jos 2007 m. versiją.

„Komisija pažeidė GMO patvirtinimo Europos Sąjungoje sistemų procedūrines taisykles“, – padarė išvadą teismas.

Šiuo metu tik vieninteliai genetiškai modifikuoti augalai auginami pramoniniais tikslais Europoje – vabzdžiams atsparūs kukurūzai, sukurti „Monsanto“. Jie auginami maždaug 100 000 ha žemės, daugiausia Ispanijoje.

Šis plotas atrodo labai mažas palyginti su maždaug 170 milijonų hektarų GM pasėlių, auginimų visame pasaulyje, daugiausia Amerikoje ir dalyje Azijos.

Nors pakartotinai atlikus ES mokslinius vertinimus padaryta išvada, kad GM augalai yra tokie pat saugūs žmonėms ir aplinkai kaip ir tradiciniai, vartotojų pasipriešinimas technologijai Europoje išlieka stiprus.

Pagal Reuters informaciją

Reklama

Komentarų: 1 »

  1. Johnsonas said

    Reblogged this on Johnsono ne'Blog'as.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: